30.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Антикорупциска бара истрага за ДУП-от за бензинската на „Пуцко Петрол“

Иницијативата на Антикорупциската Комисија до Обвинителството го вклучува градоначалникот Стевче Јакимовски и советниците кои учествувале во постапката за изгласување на деталниот урбанистички план. За антикорупционерите, промената на ДУП-от претставува организиран криминал, јави РСЕ.

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе бара од Обвинителството за организиран криминал и корупција кривично да ги гони сите кои учествувале во постапка за донесување на деталниот урбанистички план во Карпош за бензинската станица на „Пуцко Петрол“. И тоа во периодот од неговото прво усвојување во 2016 година во мандатот на градоначалникот Стевче Јакимовски, се до неговото укинување по втор пат од Уставниот суд.

На денешната седница, членот на ДКСК, Шемши Салаи, соопшти дека институцијата утврдила состојби кои укажуваат на сомнежи за несовесно работење, искористување на службената положба и овластувања и поткуп.

Покрај кривичната постапка, ДКСК ќе поднесе и претставка до Министерство за локална самоуправа на РСМ, во која ќе бара распуштање на Советот на Општина Карпош, бидејќи го прекршиле членот со кој „повторно го донеле прописот што претходно бил поништен или укинат со одлука на Уставниот суд“.

Related posts

Средба Столтенберг-Османи: НАТО е клучен фактор за безбедноста на Западен Балкан

admin

Саманта Пауер: Руската инвазија на Украина влијае на светската безбедност на храната

ninja

Законот за практиканство – мост меѓу младите и работодавачите, но недостига инспекциски надзор и јавна промоција

admin

СПАСОВСКИ: НАДВОРЕШНИТЕ ЗАКАНИ ЗА БОМБИ ДОАЃААТ ОД ИРАН И ОД РУСИЈА

ninja

Лидерите повикуваат да се избегне ескалација по иранскиот напад врз Израел

admin

Пред да патувате дознајте во кои земји на ЕУ има најефтина облека, храна и престој

admin