28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Балканските лидери фрустрирани од чекањето пред портите на ЕУ

Балканските лидери ја критикуваа целта на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за проширување на ЕУ до 2030 година. Земјите кандидати за ЕУ ги обвинија бриселските институции за поместување на целите и изразија голем број загрижености во врска со временската рамка на Мишел, пренесува Инбокс7.

Говорејќи на форумот во Блед, Словенија, во понеделникот, шефот на Советот посочи дека ЕУ треба да биде подготвена да прифати нови членки во 2030 година во обид повторно да ја поттикне дебатата за проширување на ЕУ. Но, неговите зборови беа дочекани со вознемиреност од водачите на Западен Балкан и Европската комисија, која одби да ја поддржи целта.

Албанскиот премиер Еди Рама изрази сомневање дека неговата земја ќе биде подготвена да се приклучи до 2030 година – но вината за тоа ја префрли на Брисел.

„Не треба да има само реформи и критики кои се неопходни, туку и најконзистентна поддршка, и не зборувам само од финансиска гледна точка, туку и пристапот на пазарот на нашите претпријатија“, рече албанскиот лидер, истакнувајќи дека ЕУ заостанува зад САД и Кина во нејзината финансиска поддршка за инфраструктурата во регионот.

Некои балкански држави со години се земји кандидати за ЕУ, што предизвикува загриженост во регионот дека Брисел не сака тие да се приклучат на клубот. Но, руската војна во Украина ја оживеа дебатата за проширувањето, за која лидерите на ЕУ ќе разговараат на неформалниот собир во Шпанија во октомври.

Говорејќи во Блед, српската премиерка Ана Брнабиќ ја обвини ЕУ дека ги поместува столбовите и го одолговлекува проширувањето на ЕУ.

„Првата причина е што процесот трае толку долго и не се гледа крајот. Втората е дека критериумите или што треба да направите за да напредувате постојано се менуваат“, рече таа.

Нејзиниот црногорски колега Дритан Абазовиќ исто така ја критикуваше ЕУ дека не ги исполнува ветувањата на Балканот.

„Не е фер да се бара од нас да направиме нешто, а потоа, откако ќе го направиме, тие велат: „Тоа е добро, но сега не е моментот за такво нешто“, рече тој.

„2030 е предалеку за нас“, додаде Абазовиќ, мислејќи на целта на Мишел.

Related posts

Ескобар доаѓа во С.Македонија – дали американците ќе ги туркаат напред евроинтеграциите?!

admin

МЕЏИТИ – ПОВЕЌЕ ИЗЛЕГУВААТ ОТКОЛКУ ШТО ВЛЕГУВААТ ВО ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО

ninja

СОБРАНИЕТО ГИ ИЗГЛАСА ЗАКОНИТЕ ЗА СОБРАНИЕТО И ЗА АМНЕСТИЈА

ninja

Преместување во ќелија, мобилни телефони, оружје… Кој е ценовникот во затворите? Корупцијата цвета, а условите никакви

admin

КУРТИ: ЗГОЛЕМЕНИ СЕ ЗАКАНИТЕ НА СРБИЈА ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА КОСОВО

ninja

Игнорирани критики за европското знаменце

admin