16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Германија ги стопира проектите во Република Српска

Германија суспендираше проекти вредни 105 милиони евра поради сецесионистичката политика на претседателот на Република Српска, Милорад Додик. Претходно, и ЕУ повлече стотици милиони евра помош за БиХ.

Санкциите за политичките претставници во Република Српска во последните неколку месеци се менуваат како на подвижна лента. Сега е време за конкретни мерки: германската влада суспендираше четири инфраструктурни проекти вредни 105 милиони евра, а причината е сецесионистичката политика на Милорад Додик.

„Германската федерална влада одлучи да истечат четири инфраструктурни проекти во Република Српска со вкупна вредност од 105 милиони евра и на тој начин сукцесивно да се завршат. Заднината на ова е продолжување на сецесионистичката политика на РС и нејзиниот претседател Милорад Додик“, соопшти германската амбасада во Босна и Херцеговина.

Не прифаќаме уцени

Иако во последните два дена Додик неколку пати се појавуваше во јавноста за сите моментално актуелни политички прашања, вклучително и за политичкиот натпревар со бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, Денис Беќировиќ, одлуката на Германија очигледно не влијаеше толку на врвот на РС. Ниту на партиските претставници, бидејќи никој од Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) на Додик не беше расположен за коментар. Нивните коалициски партнери велат дека нема попуштање на политичката уцена.

„Со оглед на тоа што се работи за обид да се добијат отстапки за пари или да се продаде суверенитетот на Република Српска за пари, логично е да не можеме да прифатиме таков вид на уцени. Ова не е ’41. и нема да прифатиме никаква уцена од Германија“, изјави претседателот на Народното собрание на РС, Ненад Стевандиќ од партијата Обединета Српска.

Германска амбасада во Босна и Херцеговина
Германската федерална влада одлучи да стави крај на четири инфраструктурни проекти во РС со вкупна вредност од 105 милиони евраФотографија: Thomas Koehler/photothek/IMAGO

Од друга страна, опозицијата е револтирана од потезите на власта, бидејќи велат, реакцијата на Германија не дошла ненадејно, туку е резултат на сето она што неодамна е направено во Народното собрание. Членот на Списокот за правда и ред, Небојша Вукановиќ, потсетува дека предупредил за последиците од политиките на РС, кои, како што вели, немаат сила.

„Предупредив дека сите тие провокации околу распишувањето на референдумот, подигање на атмосферата, скапо ќе ја чинат РС, дека си играме со странци и дека може да бидеме обвинети за еднострано распакување на Дејтон. Ова е резултат на една налудничава и шизофрена политика на Милорад Додик“, вели Вукановиќ, наведувајќи дека сето тоа ќе има негативни последици најмногу за граѓаните.

Тивки санкции

Политичкиот аналитичар Тања Топиќ посочува дека вообичаените реакции на санкциите или ставањето на црната листа се потсмев, омаловажување и презир кон Западот и неговите вредности. Сепак, истите политичари, вели тој, никогаш не покажале невкусност кон донации и пари од истиот Запад.

„Тие ги исмеваа санкциите затоа што не патуваат во тие земји и немаат сметки таму. Прашање е како ќе им објаснат на граѓаните на Градишка дека се оставени без пречистителна станица, но и на другите области каде високите политичари им негираат инфраструктурни проекти“, вели Топиќ.

Тања Топиќ
Тања Топиќ: Го омаловажуваат и презираат Западот и неговите вредности, но никогаш не покажале згрозеност кон донации и пари од истиот Запад.Фотографија: Slobodan Rasic

Меѓу проектите од кои што се откажува германската влада е изградбата на ветерната централа „Хргуд“ во Берковиќи, како и реставрацијата на хидроелектраната кај Требиње, на југот на Херцеговина. Жителите на тој град допрва ќе треба да го чекаат одлагањето на отпадните води во Градишка, бидејќи и тоа беше опфатено со тој проект.

Градоначалникот на Градишка, Зоран Аџиќ (СНСД) е разочаран од ваквиот потег на германската влада. Тој вели дека ги исполниле сите обврски од договорот, ги потрошиле средствата, биле пофалени за одличната работа во приближувањето на општината до граѓаните и дека биле казнети и покрај тоа што последните пет години „ги учеле дека градската администрација мора да биде во функција на граѓаните и дека не смее да има политики за мешање во инфраструктурни проекти“.

Аџиќ: „Што се виновни граѓаните“

„И сега имаме ситуација кога политиката е вклучена во инфраструктурни проекти. Значи, спротивно од она што не учеа. Градот Градишка и граѓаните не направија ништо за да предизвикаат прекин на овој проект. Што се подобри граѓаните на Мостар и Зеница за ним да не им биде прекинат проектот, а нашиот да се стопира“, вели Аџиќ, коментирајќи ја и изјавата дека тоа се случило поради сецесионистичката политика на ниво на РС.

„Политиката треба да се решава на политичко ниво. Не учеа дека не треба да внесуваме политика. Зошто некој друг го прави тоа сега? Граѓаните не се виновни за тоа. Ќе пишам и на германската канцеларка, на министерот и на германската амбасада, со кои го заслуживме ова покрај сите услови што ги исполнивме“, категоричен е Аџиќ.

Од друга страна, лидерот на опозициската Партија за демократски напредок (ПДП), Бранислав Бореновиќ, вели дека Република Српска се лизга кон најлошите можни економски санкции. Тоа е, смета тој, лоша порака што покажува дека РС е во изолација.

„Неодамна изгубивме и пари од Европската Унија, односно 600 милиони марки грантови. Сега и Германија се откажа од инвестициите и таа, заедно со Србија, Хрватска, Италија и Словенија, е еден од најважните надворешно-трговски партнери преку повеќе од 60 отсто од економијата што ја реализира Република Српска. Ние сме единствените во регионот кои подлежат на тивки, но видливи економски санкции, кои прво дојдоа од Брисел, а сега и од Германија“, вели Бореновиќ, етикетирајќи ги претставниците на властите како единствени виновни за ваквата состојба.

Бранислав Бореновиќ
Бранислав Бореновиќ: Република Српска се лизга кон најлошите можни економски санкцииФотографија: DW/D. Maskimovic

Откако Националното собрание на РС донесе акти за враќање на јурисдикцијата во областите на правдата, одбраната и даноците на крајот на 2021 година, Германија привремено ги суспендираше споменатите проекти на почетокот на следната година. Со оглед на тоа што во собранието немаше повлекување на тие одлуки, ниту промена на реториката, проектите сега се трајно суспендирани. /DW

 

 

Related posts

Кампанја на Фондацијата на УЈИЕ: Економско зајакнување на жените – предуслов за развој

admin

Расте поддршката за Арбен Таравари

admin

Дали Ковачевски прифаќа влада без ДУИ?

admin

Груби најавува голема инвестиција од Белгија, 600 нови работни места со над 900 евра месечна плата

admin

Преместување во ќелија, мобилни телефони, оружје… Кој е ценовникот во затворите? Корупцијата цвета, а условите никакви

admin

На секој трети граѓанин му побарале мито: Корупцијата најголем проблем во Македонија

admin