20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Касами со до правосудните органи: Вистинските виновници за трагедијата во Тетово се Анѓушев и Филипче

Претседателот на Движењето Беса, Билал Касами, побара итна одговорност од Јавното обвинителство зошто никогаш во судската постапка не биле земени предвид наодите од форензичкиот тим на германски експерти и наодите на електротехниката за овој случај, пренесува Инбокс7.

„Јавно ги прашуваме обвинителите на овој случај, предводени од поранешниот прв главен обвинител ЈОВЕСКИ и неговиот наследник ЈОСИВОФСКА, зошто за време на судењето за овој случај никогаш не беа земени контактните извештаи од германскиот тим за судска медицина, а во исто време и од електроинженерот. Како основа јасно во своите извештаи ги изнесуваат вистинските и главните виновници за оваа трагедија, а тоа е фирмата на поранешниот заменик-премиер Анѓушев за несоодветната работа според тендерските спецификации на предметната модуларна болница! Затоа, упатуваме сериозен и моќен апел до органите на правдата: Не си играјте со емоциите на членовите на семејството на оваа трагедија која однесе 14 жртви; Осудете ги вистинските виновници според неутралните и стручни извештаи и сознанија кои ви дојдоа за овој случај; Нарачателот на оваа модуларна болница е Владата, поточно Министерството за здравство на чело со Венко Филипче, а градител на проектот е фирмата на поранешниот заменик-премиер Анѓушев. Овој случај не може да се затвори како катастрофа, туку мора да се затвори одговорно!“, рече Касами на денешната прес-конференција.

Related posts

НИСКИТЕ КАМАТИ СЕ МИНАТО

ninja

Патот од Тетово до Призрен децениско ветување како пругата до Бугарија

admin

СТОЛТЕНБЕРГ: Ова е најопасниот момент во европската безбедност за една генерација

admin

Администрацијата ќе се штити од сајбер напади за 45 милиони евра

admin

САД И ЕУ ПРЕДУПРЕДИЈА НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ДОКОЛКУ КИНА ОБЕЗБЕДИ ПОМОШ ЗА РУСИЈА

ninja

Кастриот Реџепи: ВМРО-ДПМНЕ не е проти АзА, тие го поддржуваат Таравари во Гостивар

admin