20.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСЦЕНА

Почина Тото Котуњо

Пејачкиот текстописец Тото Кутуњо, најпознат по неговата светска хит песна од 1983 година, „L’Italiano“, почина во вторникот на 80-годишна возраст, изјави за АНСА неговиот менаџер Данило Манкузо, пренесува Инбокс7.

Кутуњо, чие родено име беше Салваторе, почина во миланската болница Сан Рафаеле „по долго боледување, кое стана посериозно во последните неколку месеци“, рече Манкузо.

Роден во Тоскана од сицилијански татко, Кутуњо победи и на Евровизија во 1990 година со песната „Insieme: 1992“.

Двапати победи на фестивалот за песна во Санремо.

Во 2019 година, група украински музичари се обидоа да го спречат да настапува во Киев, велејќи дека тој е руски симпатизер како колегата ветеран од јужноиталијанската ѕвезда Ал Бано.

Related posts

ВУЧИЌ ПРЕД СРЕДБАТА СО КУРТИ – НЕ ПЛАНИРАМ НИШТО ДА ПОТПИШАМ

ninja

САД обвинети за повлекување од НАТО сојузникот Албанија, додека Русија сака да го зголеми регионалното влијание

admin

120 години Илинден – чествување на историјата среде политички поделби

admin

Растат цените на сите производи и услуги, трошоците за живот зголемени за 13 отсто

admin

Пропустите во дигитализацијата на матичните книги фрлија сенка врз заштитата на податоците на граѓаните

admin

СОФИЈА СО КРИТИКИ ДО СКОПЈЕ ЗА ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ

ninja