29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ХРОНИКА

Приведен жител на Студеничани, превезувал 10 мигранти од Сирија

Во текот на вчерашниот, во 20.00 часот, на регионалниот пат Демир Капија- Неготино, пред влез во Неготино, полициски службеници од ОВР Неготино го лишиле од слобода О.Р.(20) од с.Студеничани, скопско, поради сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“, пренесува Инбокс7.

„Имено, околу 15.15 часот на автопатот А1, на делницата Демир Капија – Неготино, во близина на место викано „Острово“, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово забележале патничко возило „волво“ со скопски регистарски таблички од друго возило, кое излетало од патот, а возачот го напуштил местото. Во близина на возилото биле пронајдени 10 лица мигранти од Сирија. По преземени мерки и активности на полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово и полициски службеници од ОВР Неготино, малку подоцна, возачот бил пронајден и лишен од слобода. Тој бил задржан во полициска станица, а мигрантите биле сместени во прифатно – транзитен центар во Гевгелија. Против О.Р. денеска ќе биде поднесена соодветна кривична пријава“, соопшти МВР.

Related posts

Страшна сообраќајна несреќа: Седум лица повредени

admin

Приведени велешани, фалсификувале денари

admin

Кривична пријава против двајца полицајци од Ќафасан

admin

Двајца полицајци од Велес примиле поткуп за да не изрекуваат глоба

admin

Без кацига, дозвола и со голема бучава – санксионирани 52 возачи на мотоцикли

admin

Преместување во ќелија, мобилни телефони, оружје… Кој е ценовникот во затворите? Корупцијата цвета, а условите никакви

admin