11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАСВЕТ

Успешно изведен експеримент во САД – се произведува поголема енергија отколку што се внесува

Група американски научници велат дека го повториле својот значаен енергетски подвиг – реакција на нуклеарна фузија која произведува повеќе енергија отколку што се внесува во неа, пренесува Инбокс7.

Но, овој пат, тие велат дека експериментот произвел уште поголем принос на енергија од оној во декември, што го привлече меѓународното внимание за да направи голем чекор напред кон долгата неостварлива цел за производство на енергија преку фузија.

Ова второ достигнување на истражувачите од федералната Национална лабораторија Лоренс Ливермор во Калифорнија е уште еден клучен чекор – иако во патување на кое може да му требаат уште децении за да се заврши – во потрагата по неограничен извор на евтина и чиста енергија. Успешниот напор првично беше пријавен од „Фајненшл тајмс“ во неделата.

„Продолживме да вршиме експерименти за да го проучуваме овој возбудлив нов научен режим. Во експериментот спроведен на 30 јули, го повторивме палењето во (Националната постројка за палење)“, рече Пол Риен, портпарол на федералната лабораторија, во изјава испратена по е-пошта. „Анализата на тие резултати е во тек, но можеме да потврдиме дека експериментот произведе поголем принос од декемврискиот тест“.

Related posts

ДИСЦИПЛИНСКА ПОСТАПКА ЗА РУСКОВСКА И УШТЕ ДВЕ ОБВИНИТЕЛКИ

ninja

Не е точно дека наградуван македонски студент измислил иновативен метод за враќање на видот

admin

УКРАИНЕЦ ПОД АМЕРИКАНСКИ САНКЦИИ ДОБИЛ МАКЕДОНСКО ДРЖАВЈАНСТВО, ВЛАДАТА ВЕЛИ СÈ Е ПО ЗАКОН

ninja

МИЦКОСКИ: ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ СЕ НЕСПОРНИ ЗА ВМРО-ДПМНЕ

ninja

Проширена “црната листа” на САД – Самсоненко ќе му прави друштво на Камчев

admin

(Не)разрешувањето на Беса Адеми – нов испит за Судскиот совет

admin