33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Курти го обвини Лајчак дека ја држи страната на Србија

Косовскиот премиер Албин Курти во понеделникот го обвини посредникот на Европската унија дека застанал на страната на Србија неколку дена откако пропаднаа разговорите во Брисел со ЕУ, обвинувајќи ја, како што рече, неподготвеноста на Приштина да ја почитува својата посветеност на договорот, пренесува Инбокс7.

Курти рече дека претставникот на ЕУ, Мирослав Лајчак, се координира со српскиот претседател Александар Вучиќ за да изврши притисок врз него да спроведе само еден дел од договорот потпишан на почетокот на оваа година, кој може да го отвори патот кон нормализација меѓу двата традиционални непријатели.

„На 14 септември имаше јасно позиционирање на посредникот против Косово…“, рече Курти на брифинг со новинарите во Приштина.

Курти и Вучиќ се сретнаа минатиот четврток на повеќе разговори во Брисел, но тие не отидоа никаде, рече шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел. Тој рече дека Курти „не е подготвен да продолжи напред“ со формирање на асоцијација на општини со мнозинско српско население, давајќи им на Србите поголема автономија на северот на Косово, цел одобрена од Приштина пред една деценија во рамките на дијалогот со Белград спонзориран од ЕУ.

Целта беше цел да се реши конфликтот кој датира од бунтот 1998-99 година на косовското етничко албанско мнозинство против репресивното српско владеење и да доведе до нормализирање на односите меѓу Белград и неговата поранешна покраина, која прогласи независност во 2008 година.

„Или ќе го спроведеме целиот договор во целост или нема да го спроведеме само она што го сака Србија. Оваа логика е мртва“, рече Курти. Пи изјавата сеуште нема реакција ниту од Лајчак, ниту од ЕУ.

Етничките Албанци сочинуваат повеќе од 90 отсто од населението во Косово, а Србите се мнозинство само во неговиот северен регион каде што е предвидена групата на самоуправни општини.

Курти рече дека такво здружение одобрено од претходните влади ќе го подели Косово по етнички линии. Наместо тоа, тој се согласи само на здружување со ограничени овластувања чии одлуки би можеле да бидат отфрлени од централната приштинска влада.

Србите на северот се судрија со мировниците на НАТО во мај во знак на протест поради наметнувањето на неколку градоначалници на етнички Албанци по српскиот бојкот на локалните избори организирани од Приштина.

Related posts

Ни криви, ни должни- граѓаните мора да платат за новите пасоши, иако не им поминал рокот

admin

Масакар во САД: Најмалку 16 убиени, десетици повредени во масовно пукање

admin

Избори се ближат, ветувања се нижат

admin

КУРТИ- ИЗЈАВИТЕ НА ВУЧИЌ СЕ ЗАКАНА И ВОЕНА АГРЕСИЈА

ninja

КОРУПЦИЈАТА Е ГЛАВЕН ПРОБЛЕМ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, РЕШЕНИЕТО Е ПРИСТАПНИОТ ПРОЦЕС КОН ЕУ, РЕЧЕ ЕСКОБАР

ninja

Советот на Јавни Обвинители тежи 2,4 милиони евра: Колева најбогата, Исаку надвор од „радарот“ на ДКСК

admin