2 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Силен земјотрес во Мароко: повеќе од 600 луѓе загинаа, оштетени историски згради во Маракеш

Редок, силен земјотрес го погоди Мароко доцна во петокот навечер, убивајќи повеќе од 600 луѓе и оштетувајќи згради од селата во планините Атлас до историскиот град Маракеш, јавуваат светски медиуми, пренесува Инбокс7.

Билансот се очекува да се зголеми додека спасувачите ги подигнаа урнатините во саботата и работеа да стигнат до оддалечените области.

Државната телевизија прикажа луѓе групирани на улиците на Маракеш доцна во ноќта, плашејќи се да се вратат во зградите кои можеби се уште се нестабилни.

Еден човек рече дека бил во посета на блискиот стан кога почнале да паѓаат садови и ѕидни завеси, а луѓето биле соборени столови. Една жена опиша дека побегнала од својата куќа по „интензивни вибрации“.

Во Маракеш, познатата џамија Кутубија, изградена во 12 век, претрпе оштетувања, но обемот не беше веднаш разјаснет. Неговото минаре од 69 метри (226 стапки) е познато како „покривот на Маракеш“. Мароканците, исто така, објавија видеа на кои се гледа оштетување на делови од познатите црвени ѕидови што го опкружуваат стариот град, место прогласено за светско наследство на УНЕСКО.

Најмалку 632 лица загинаа, претежно во Маракеш и пет провинции во близина на епицентарот на земјотресот, а други 329 лица се повредени, објави Министерството за внатрешни работи на Мароко во саботата наутро.

Началникот на град во близина на епицентарот на земјотресот изјави за мароканскиот сајт 2М дека неколку домови во околните градови делумно или целосно се урнати, а на некои места се исклучени струјата и патиштата.

 

Related posts

ЈА ПОЧНУВА ЛИ РУСИЈА ИНВАЗИЈАТА НА УКРАИНА

ninja

ВИДЕО | Бес во Шпанија – маж го допре задникот на новинрка додека известуваше во живо

admin

СПАСОВСКИ: НАДВОРЕШНИТЕ ЗАКАНИ ЗА БОМБИ ДОАЃААТ ОД ИРАН И ОД РУСИЈА

ninja

Џафери мандатар, Митрески претседател на Собрание

admin

Вучиќ: Курти поттикнува нестабилност и во Северна Македонија

admin

Израел и Хамас ги обновуваат борбите по истекот на примирјето

admin