20.8 C
Скопје
15 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКАСВЕТ

ЕУ воведува нови гранични контроли: Што се EES и ETIAS?

Министрите на ЕУ официјално ја потврдија новата временска рамка за системот за влез/излез на ЕУ (ЕЕС) по Брегзит.

Системот за влез-излез (ЕЕС) на ЕУ по Брегзит првично требаше да започне во 2022 година. Сепак, тој се соочи со повеќекратни неуспеси.

Прво беше презакажан за мај 2023 година, а потоа беше одложен до крајот на годината.

Сега, претставниците на ЕУ најавија дека некои делови од системот ќе бидат оперативни кон крајот на 2024 година.

Кога конечно ќе стапи на сила, патниците кои не се членки на ЕУ кои влегуваат во Шенген зоната ќе се соочат со нови гранични контроли. Некои очекуваат хаос кога ќе започне шемата, додека други се надеваат дека повторените одложувања ќе им дадат доволно време на земјите да се подготват за промената.

Системот за влез-излез ќе биде автоматизиран систем за регистрација за Обединетото Кралство и другите патници кои не се членки на ЕУ на кои не им е потребна виза за влез во ЕУ.

Патниците ќе треба да ги скенираат своите пасоши или друг патен документ на киоск за самопослужување секој пат кога ќе ја преминат надворешната граница на ЕУ. Тоа нема да важи за ЕУ жители или оние со визи за долг престој.

Системот ќе го регистрира името на патникот, биометриските податоци и датумот и местото на влез и излез. Скенирањето на лицето и податоците за отпечатоците од прсти ќе се чуваат три години по секое патување.

EES е поврзан со Европскиот систем за информации и овластување за патување (ETIAS). Оваа нова шема ги обврзува граѓаните кои не се членки на ЕУ на кои не им е потребна виза за ЕУ ​​да добијат овластување за патување за да влезат во блокот. Укинувањето на визите ќе биде задолжително за секој што сака краткорочно да ја посети Шенген зоната.

ETIAS првично требаше да биде оперативен од ноември 2023 година. Сега, официјалните претставници на ЕУ одобриле временска рамка според која ќе стапи во функција во првата половина на 2025 година, според информативниот сајт The Local.

Патниците ќе можат да аплицираат за ETIAS онлајн пред нивното патување по цена од 7 евра. Откако ќе биде одобрено, електронското овластување за патување ќе биде електронски поврзано со нивниот пасош и ќе трае три години.

Related posts

Ковачевски: САД, ЕУ и ние имаме заеднички интерес

admin

Штајнмајер бара граѓаните да не ѝ вртат грб на демократијата

admin

ЕУ формира Совет за олеснување на реформите и растот на Западен Балкан

admin

ШТО ЗНАЧИ 8-МИ МАРТ – ДУПКА ВО ЗНАЕЊЕТО НА МЛАДИТЕ

ninja

ГЕРМАНИЈА ИМ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ЖРТВИТЕ НА НАЦИЗМОТ

ninja

Албански медиуми: Курти ги продлабочува поделбите на албанскиот фактор во С.Македонија

admin