2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

САД го предупреди Иран: Војната Израел-Хамас да не прерасне во регионален конфликт

Соединетите Држави одржаа разговори со Иран за да ја предупредат исламската република да не ја ескалира војната меѓу Израел и Хамас во поширок регионален конфликт, вели главниот советник за безбедност на претседателот Џо Бајден.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека Вашингтон има средства приватно да комуницира со Иран и „ги искористивме тие средства во текот на изминатите неколку дена за приватно да го разјасниме она што го кажавме јавно“.

Тој говореше откако САД објавија дека испраќаат втора нападна група носач на авиони во источниот Медитеран, бидејќи подготовките на Израел за копнена офанзива против Газа ја зголемија загриженоста на дипломатите дека војната може да предизвика поширок пожар.

Западните и арапските дипломати стравуваат дека војната може да го разгори регионот и се особено загрижени дека таа би можела да ги привлече Хезболах, либанската милитантна група поддржана од Иран и други милитанти кои исто така се поддржани од Техеран.

„Заканата вчера беше реална. Заканата денес е реална“, изјави Саливан за „Си-Би-Ес“ за „Лице на нацијата“. „Постои ризик од ескалација на овој конфликт, отворање на втор фронт на север, и секако вмешаност на Иран – тоа е ризик.”

 

Related posts

Амбасадорот Ховениер: Ги предвидовме последните, Курти не игнорираше

admin

ДИМОВСКИ: ГО НАЈДОВМЕ ВИНОВНИКОТ, ЈАС НЕ ЧУВСТВУВАМ ОДГОВОРНОСТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО ЗА ОНИШЧЕНКО

ninja

Џафери кажува колку ќе трае собраниската седница за уставните измени

admin

Брисел притиска Белград и Приштина да ги спроведат договорите

admin

Еди Рама го напушти Опен Балкан: Иницијативата ја заврши мисијата

admin

МВР АНАЛИЗИРА – ЗОШТО ЗАКАНИТЕ СО БОМБИ СЕ САМО ВО ЕДНА СМЕНА ВО ТРИ РАБОТНИ ДЕНА

ninja