25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Џо Бајден ќе го посети Израел

Претседателот Џо Бајден планира да го посети Израел во среда за да покаже солидарност и да се обиде да влијае на водењето на војната против Хамас, соопштија САД, поради зголемената загриженост поради хуманитарната криза во Газа и можната регионална ескалација на конфликтот.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен, говорејќи од Тел Авив, рече дека Бајден „ќе дојде овде во критичен момент за Израел, за регионот и светот“.

Бајден ќе ја потврди „солидарноста на САД со Израел и нашата железна посветеност на неговата безбедност“, рече Блинкен по состаноците со високи израелски лидери.

Блинкен, исто така, рече дека на барање на Вашингтон, САД и Израел се согласиле да „развијат план“ за добивање хуманитарна помош за да стигне до цивилите во Газа, „вклучувајќи ја можноста за создавање области кои ќе помогнат да се задржат цивилите надвор од опасностите“.

Државниот секретар додаде: „Критично е помошта да почне да тече во Газа што е можно поскоро“.

Патувањето на Бајден беше најавено откако во понеделникот пропаднаа напорите предводени од САД да се дозволи помош во Појасот Газа, во услови на она што ОН го опиша како растечка хуманитарна криза.

Портпаролот на израелските одбранбени сили во вторникот рече дека не е јасно дали посетата на Бајден ќе влијае на времето на некоја од нивните воени операции.

Related posts

Средба Пендаровски-Агелер, во фокус – евроинтергацискиот процес

admin

Ќе паѓаат ли цените на становите?

admin

ГЕРМАНСКО-ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, НАВОДНО, ГАРАНТИРА ЕДНАКВИ ПРАВА НА СРБИЈА И НА КОСОВО

ninja

Протест во Тетово: одговорност и правда мора да има

admin

ДИМОВСКИ: ГО НАЈДОВМЕ ВИНОВНИКОТ, ЈАС НЕ ЧУВСТВУВАМ ОДГОВОРНОСТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО ЗА ОНИШЧЕНКО

ninja

СО БЛОК ТАРИФИ ПРОТИВ „ИТАРПЕЈОВЦИТЕ“ МЕЃУ ГОЛЕМИТЕ ПОТРОШУВАЧИ НА СТРУЈА

ninja