12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Вучиќ го распушти парламентот и свика предвремени избори на 17 декември во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ во средата го распушти парламентот и свика предвремени избори на 17 декември, со цел да го зацементира својот авторитет додека работи како да ги нормализира врските со Косово, главниот предуслов за членство во ЕУ.

Парламентарните избори ќе се совпаднат со локалните гласања во 65 општини, вклучувајќи го и главниот град Белград.

Експертите велат дека гласањето и отсуството на функционелен парламент ќе му овозможат на Вучиќ да купи време и да ги одложи одлуките за врските со независно Косово, кое Србија сè уште го гледа како своја јужна покраина.

„Живееме во време во кое е неопходно сите да бидеме обединети во борбата за виталните интереси на Србија, во кое ќе бидеме под бројни притисоци, како поради нашата позиција за Косово, така и поради за други регионални и глобални прашања“, рече Вучиќ по потпишувањето на указот за изборите.

Урсула фон дер Лајен, шефицата на ЕУ, за време на посетата на Белград во вторникот рече дека и Србија и Косово мора да ги засилат своите напори за нормализирање на односите по најновото разгорување на насилството, доколку сакаат да се приклучат на ЕУ./VOA

Related posts

Сенатори загрижени за состојбата на Косово, бараат оваа прашање да биде приоритет

admin

Пет начини како вештачката интелигенција може да го уништи светот

admin

Изгаснат пожарот во украинската нуклеарна централа, објектот под руска контрола

ninja

„Вреди“ со пратеник повеќе, „Европски фронт“ – еден помалку

admin

Јан Коп: ВМРО-ДПМНЕ ризикува да го одложи членството за 3-4 години, нема да имате подобар договор со Бугарија

admin

„Не“ за рудници во дворовите, не покрај нивите – Повик за гаранција за еколошки параметри во првата Стратегија за рударство

admin