25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Изет Меџити за РСЕ: Ќе се војува против корупцијата

Коалицијата „Европски сојуз за промена“ ќе понуди конкуренција во албанскиот политички блок со фокус на економските прашања, вели во интервју за РСЕ претседателот на Деморатско движење, Изет Меџити, чија партија е дел од опозицискиот фронт, заедно со БЕСА и Алтернатива.

За неприфаќањето на отворената покана од Алијанса за Албанците вели: „влегоа во влада за уставни измени, завршуваат како помагачи за враќање на Никола Груевски и донесување на измените во Крвичниот законик“.

“Прво мислам дека прв пат и ретко, се уште далеку од изборите, опозицијата да биде заедно и тоа врз основа на принципи, нова програма, нови приоритети. Надминати се веќе некои поранешни суети во однос на лидерството – односно кој ќе ја предводи опозицијата, туку фокусот е ставен дека на Албанците им треба конкуренција во албанскиот блок. Да има конкуренција во идеи, програма, платформа, што недостасуваше во овие 20 години. Прво, тоа е вредноста. Второ, не само што ќе констатираме лошо владеење на ДУИ и другите партнери во владата, туку ќе дадеме конкретни предлози за решавање на тие проблеми за подобрување на животниот стандард, за подобра перспектива, да се спречи миграцијата на младите. Ќе се војува против корупцијата која е посочена и во последниот извештај како најкатастрофален досега, заради големата корупција и тоа на високо ниво. Фокусот ќе биде на економските прашања и теми, бидејќи според анкетите седум до осум прашања што ги тангираат граѓаните и Албанците се платите и животниот стандарди и темите поврзани со нив”, вели Меџити.

Целото интервју можете да го најдете ТУКА

Related posts

БУГАРСКАТА ПОЛИТИКА КОН СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ОДИ ДО УШТЕ ПОГОЛЕМ АПСУРД, ВЕЛИ ЈОРДАНОВА

ninja

Коњановски: НЕ на корумпираната влада на СДС и ДУИ

admin

НОВ ШЕФ НА ВИШОТО ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО ЌЕ СЕ БИРА ИДНИОТ ПОНЕДЕЛНИК

ninja

Др. Алон Бен Меир: Ќе мора да се случи нешто од огромни размери на Блискиот Исток за да се промени оваа динамика

admin

Путин го започнува својот петти претседателски мандат, со поголема контрола врз Русија од кога било

admin

Таравари: Стигнавме до 10 партии, не знам веќе кој за кого работи

admin