6.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Повторно забележан Кинески “метеоролошки” балон

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека кинески балон ја преминал средната линија на Тајванскиот Теснец во четвртокот, околу еден месец пред претседателските избори во Тајван, пишува Гардијан.

Министерството за национална одбрана (МНД) претходно го опиша како „надзорен балон“, но министерот за одбрана, Чиу Куо-ченг подоцна им рече на новинарите во парламентот: „Нашето првично разбирање е дека тоа беше балон што ѕвони“.

Балон што звучи е метеоролошки балон кој носи атмосферска мерна опрема на големи надморски височини. Американските власти претходно изјавија дека големите балони за надзор се произведени од Народноослободителната армија за собирање разузнавачки информации. Гардијан стапи во контакт со МНД за појаснување за тоа што беше откриено во четвртокот.

Тајван, за кој Кина тврди дека е своја територија, често го обвинува Пекинг дека сака да изврши воен или економски притисок за да ги придвижи изборите кон исходи поволни за кинеската влада.

На островот ќе се одржат претседателски и парламентарни избори на 13 јануари.

Министерството за одбрана соопшти дека балонот бил откриен нешто пред пладне во четвртокот, на 101 наутички милји (187 километри) југозападно од северниот тајвански град Килунг, и дека патувал кон исток околу еден час пред да исчезне.

Кинески воени авиони беа откриени и во зоната за идентификација на противвоздушната одбрана на Тајван во последните 24 часа. Откриени се и разузнавачки авион и беспилотно летало, 12 борбени авиони и транспортен авион, сите пријавени од МНД дека ја преминувале средната линија.

Кина го засили својот воен притисок врз Тајван во изминатите четири години, вклучително и организирање две рунди големи воени вежби околу островот во изминатата година и половина, вклучително и истрелување проектили над Тајван.

Претходно оваа година, Министерството за одбрана соопшти дека балонот што се спуштил на оддалечениот остров што го држат Тајван блиску до брегот на Кина се користел за следење на времето и немал аудио-визуелна опрема за снимање на бродот. Од МНД не потврдија други откритија. Во јуни Би-Би-Си Панорама објави дека фотографиите направени од тајванската метеоролошка служба откриле очигледен балон кој лета над главниот град на Тајпеј, Тајпеј во 2021 година. Се чини дека другите сателитски снимки покажуваат дека балони лансирани од Кина летаат и над Јапонија.

Related posts

Мицкоски за Алсат: Доказите за оската ДУИ, СДСМ и Груевски се во УСБ материјали

admin

ЗАМРЗНАТИ ЦЕНИ – КОЈ ДОБИВА, А КОЈ ГУБИ?

ninja

Агелер: Од Софија слушнавме агресивен јазик без факти

admin

Кабинет на Ковачевски: За осуда е неинтонирањето на македонската химна и истакнување недржавни знамиња

admin

Средба Пендаровски-Агелер, во фокус – евроинтергацискиот процес

admin

ВУЧИЌ И КУРТИ ГО ПРИФАТИЛЕ ЕВРОПСКИОТ ПЛАН ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА

ninja