11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Главоболки за Путин: Индија не купува повеќе руска нафта

Голем број бродови што превезувале сурова нафта од Русија, кои биле блиску до брегот на Индија, сега се упатуваат кон исток бидејќи не можеле да ја продадат количината што ја превезувале, пренесува Блумберг, пренесува Инбокс7. Се верува дека ова се должи на споровите околу плаќањата за нафта во Москва што предизвикаа пад на купувањето од Индија минатиот месец.

Пет брода што носат руска нафта Сокол – Командант НС, Остров Сахалин, Кримск, Нелис и Литејни Проспект – се движат кон теснецот Малака со брзина од 7 до 10 јазли, според податоците за следење на бродот. Шестиот брод кој исто така носи нафта „Сокол“ – Век НС – сè уште е блиску до Шри Ланка.

„Се чини дека Кина се вклучи за да ги спаси непродадените нафтени товари“, рече Виктор Катона, главен аналитичар во обезбедувачот на податоци за разузнавање Кплер.

Според Кплер, индискиот увоз на нафта од Русија – витален пазар за Москва во време на војната во Украина – падна во декември на најниско ниво од јануари 2023 година, при што домашните рафинерии не примаат товар на Сокол поради проблеми со плаќањето.

САД и нивните сојузници воведоа санкции за ентитети за кои се смета дека ја прекршиле границата од 60 долари за барел за извозот на руска сурова нафта, која стапи на сила на крајот на 2022 година. Минатиот месец, висок функционер од Министерството за финансии рече дека спроведувањето ќе се зголеми.

Бродот Век НС, кој носи околу 700.000 барели, беше санкциониран од Министерството за финансии на САД минатата година. Четири од другите бродови имаат слични волумени, додека петтиот, Нелис, може да собере двојно повеќе. Повеќето од бродовите се во сопственост на руската бродска компанија „Совкомфлот ПЈСЦ“, поддржана од државата.

Related posts

Судскиот совет тежи 3,2 милиони евра: Горигева најбогата, Зендели најсиромашен а Николовски со колекција на пушки

admin

ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ договараат нова Влада, други чекаат покана

admin

ТАРАВАРИ: БИ ПОДДРЖАЛЕ И МАЛЦИНСКА ВЛАДА, НО ПОДГОТВЕНИ СМЕ И ДА РАКОВОДИМЕ СО ОДРЕДЕНИ ИНСТИТУЦИИ

ninja

Дали луѓето повеќе крадат поради поскапувањето?

admin

Милошоски: Резолуцијата на Бундестагот е добра, е резултат на реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ

admin

Политико: Новата власт во Скопје ризикува да ги оживее тензиите

admin