16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Доналд Трамп: Зошто Европа не дава повеќе пари за да и помогне на Украина?

Европа треба да направи повеќе сама за да ја поддржи Украина, предупреди Доналд Трамп во четвртокот вечерта додека Конгресот на САД е се поблиску до одобрување на нова воена помош за Киев.

Носителот на Републиканската партија на САД, истакнат скептик на НАТО кој би можел да се врати во Белата куќа по изборите во ноември, се пожали: „Зошто Европа не дава повеќе пари за да и помогне на Украина? Зошто САД даде над 100 милијарди долари … во војната во Украина, повеќе од Европа, а ние имаме океан меѓу нас!“

Трамп со години ги обвинуваше европските сојузници во НАТО дека бесплатно ја оптоваруваат Америка за да обезбедат заштита од непријателски странски сили и ги повика да трошат повеќе за одбрана. Прашањето стана особено акутно за европските безбедносни службеници со оглед на зголемената воинствена и реваншистичка реторика на рускиот лидер Владимир Путин.

Забелешките на поранешниот претседател доаѓаат во време кога републиканскиот претседател на Претставничкиот дом Мајк Џонсон се очекува да поднесе предлог-закон за гласање за околу 60 милијарди долари помош за Украина, која со месеци ја кочат тврдокорните членови на неговата партија.

Related posts

Еден ден по средбата на Блинкен, Бајден го нарекува Кси Џипин диктатор

admin

РУСКИ РАКЕТИ ПОГОДИЈА ЦЕЛИ ВО ПОЛСКА, ДВЕ ЖРТВИ

ninja

МОЖЕ ЛИ ДРЖАВАТА ДА ГО „ОДБЛОКИРА“ СКОПЈЕ?

ninja

Незири: Албанците имаа конструктивна улога во процесот со Бугарија

ninja

Нови 680 милиони евра од ЕУ за Западен Балкан

admin

Молк од Финансиска полиција за предистрагата за Државна лотарија

admin