16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

ЕП го засили притисокот врз Урсула фон дер Лајен

Европскиот парламент уште еден го зголеми притисокот врз Урсула фон дер Лајен.

Повеќе од половина од пратениците на Европската унија во четвртокот побараа од претседателката на Европската комисија да се повлече од изборот за политички сојузник за атрактивна работа во ЕУ.

Пленумот на Европскиот парламент гласаше со 382 спрема 144 за амандманот со кој му се кажува на фон дер Лајен да го повтори конкурсот за работа, откако таа му ја додели високоплатената улога на претставник за мали и средни претпријатија на европскиот пратеник Маркус Пипер, кој му припаѓа на истата германска конзервативна партија.

Тој го потпиша договорот на 31 март, и покрај фактот што двајца други кандидати за оваа функција, и двете жени, наводно, добиле повисоки оценки на тестовите за време на процесот на селекција.

Контроверзноста околу изборот на нејзиниот пратеник додава на растечката листа на потенцијални проблеми за Фон дер Лајен додека таа бара втор мандат како претседател на Европската комисија.

Тоа доаѓа само неколку дена откако POLITICO откри дека Европското јавно обвинителство отворило истрага за нејзината употреба на СМС пораки за договарање големи договори за купување вакцини за време на пандемијата „Ковид-19“.

Германскиот пратеник на Зелените, Даниел Фројнд, го изнесе амандманот – на буџетскиот извештај, кој беше поддржан од колегите од Зелените, двајца политичари од групата Социјалисти и демократи и тројца пратеници од Обнова. Тоа дојде откако Комисијата не одговори на пратеничко прашање за тоа како Пипер беше избран од двете женски ривалки.

Related posts

ОТВОРЕНА ВРАТА ЗА АА, ДИФЕРЕНЦИРАЊЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ И ЛЕВИЦА

ninja

Истражување на РСЕ: Таткото на министерот Бочварски планира да гради фабрика и фотоволтаична централа

admin

Села жестоко удри по албанските опозициски партии

admin

Харадинај: Разрешувањето на владата и Курти е национален интерес

admin

АГЕЛЕР: ЕДНО ИЛИ ДВЕ ИМИЊА ОД МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИМА НА „ЦРНАТА“ ЛИСТА НА САД

ninja

Андреас Шиамишис: Трасиран патот за повторно отворање на нафтоводот Солун-Северна Македонија

admin