28.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Османи: Албанците ризикуваат статус од пред Охридскиот договор!

Кандидатот за претседател на Европскиот фронт, Бујар Османи, на својот Фејсбук профил реагираше за непочитување на принципот на владеење на победникот со победникот, при составување на новата влада од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

„Слушам некои од нив велат: „Први го прекршивте принципот во 2016 година кога коалициравте со СДСМ. Уште еднаш велам дека заштитните механизми на Охридскиот договор, кои беа услов за договарање на таков уставен поредок, беа да се заштити втората заедница да не биде мајоризирана, бидејќи мнозинството ги има бројките да се заштити“, напиша Османи.

Според него, без механизмите за заштита на легитимитетот, Албанците се претвораат во народ од пред Охридскиот договор на кој му се потребни нови заштитни механизми од дефакторирање и маргинализација.

Покрај со коалицијата ВЛЕН, ВМРО-ДПМНЕ започна преговори за учество во новата влада со партијата ЗНАМ на Максим Димитриевски. Првата средба се одржа синоќа во просториите на ЗНАМ, но во моментов нема конкретни детали за суштината на разговорите. Неофицијално, на оваа прва средба не се разговарало за кадровски избори и поделба на ресорите, но се очекува на следниот состанок да се разговара на оваа тема.

Related posts

Герапетритис: Меморандумите за соработка со Северна Македонија зависат од усогласеноста со Преспа

admin

Пијанистката Илинка Манова изведува дела од македонски автори низ САД

admin

ЗАПАДЕН БАЛКАН ДОБРО СОРАБОТУВА НА ХАРТИЈА

ninja

Администрацијата ќе се штити од сајбер напади за 45 милиони евра

admin

ДУИ го поздрави усвојувањето на законите и порача:”КОРИДОРИТЕ ЌЕ СЕ ГРАДАТ!”

admin

ПОЕВТИНА СТРУЈА ЗА 518 КОМПАНИИ, УЧИЛИШТА И ИНСТИТУЦИИ

ninja