28.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Полскиот министер за надворешни работи изјави дека САД ќе ги нападнат руските војници во Украина доколку Русија употреби нуклеарно оружје

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски во интервју објавено на 25 мај изјави дека САД и рекле на Русија дека доколку употреби нуклеарно оружје, ќе има американски одговор со користење на конвенционално оружје врз руските сили во Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин постојано упатуваше нуклеарни закани против Украина и Западот од почетокот на целосната инвазија во февруари 2022 година. Заканите не се реализираа, а Русија продолжува да ја води својата сеопфатна војна без својот нуклеарен арсенал.

„Американците им рекоа на Русите дека ако експлодирате нуклеарно оружје, дури и ако тоа не убие никого, ние ќе ги погодиме сите ваши цели (позиции) во Украина со конвенционално оружје, ќе ги уништиме сите“, рече Сикорски.

Сикорски додаде дека и Кина и Индија ја предупредиле Русија да не користи нуклеарно оружје.

„И тоа не е детска игра затоа што ако се прекрши тоа табу (користење нуклеарно оружје), како табуто да не се менуваат границите со сила, Кина знае дека Јапонија и (Јужна) Кореја ќе станат нуклеарни, а веројатно и тие не го сакаат тоа“.

Сикорски, исто така, рече дека поддржува ставање крај на ограничувањата за употребата на западно оружје од Украина за да погоди цели во Русија, повторувајќи ги сличните коментари дадени неодамна од генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, американскиот државен секретар Антони Блинкен и водечките американски законодавци.

Додека Полска ги зголеми своите воени трошоци на 4% од нејзиниот БДП, Сикорски рече дека има уште многу работа да се заврши, а многу други европски земји допрва треба да го достигнат.

Пред сеопфатната војна на Русија, Полска најмногу ги фокусираше своите трошоци за одбрана на напредна технологија за оружје, рече Сикорски.

 

Related posts

ЛИДЕРИТЕ ОД ЕУ ГО ПОВИКАА ВУЧИЌ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА, ТОЈ ВЕЛИ ЌЕ ГО ПРАШАМ НАРОДОТ

ninja

НАД 40 ОТСТО ОД МАКЕДОНЦИТЕ БИ СЕ ИСЕЛИЛЕ ОД ДРЖАВАТА

ninja

Почина Субрата Рој, бизнисменот кој беше најавен како спасител на македонската економија

admin

Објавен нацрт-Извештајот од скринингот, Маричиќ: Основа за клучните документи

admin

Студија: Учениците во С.Македонија малку читаат, но и возрасните не се за фалење

admin

ДУИ вели дека “огнените” се самоисклучиле од партијата

admin