39.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Дачиќ: Радоје Звичер на слобода е голема закана за претседателот Вучиќ

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ за ТВ Пинк изјави дека голем проблем и безбедносна закана, особено за српскиот претседател Александар Вучиќ, е што лидерот на „кавачкиот клан“ Радоје Звичер е на слобода. Дачиќ додаде дека на овој проблем треба да се фокусираат и полициите на двете земји, а особено на Црна Гора.

Тој нагласи дека борбата против организираниот криминал не е можна без учество на сите органи на прогонот.

„Претседателот (Србија Александар) Вучиќ го даде првичниот поттик за борбата против организираниот криминал и беше на чело на тимот што го направи тоа. Затоа тој е препознаен како главна закана за криминалците и организираниот криминал“, рече Дачиќ.

Тој заклучи дека криминалот е мултинационален и не познава граници и дека организираните криминални групи се составени од припадници на различни националности и дејствуваат во сите земји во регионот.

Related posts

Владината коалиција на тест по упадот во М-НАВ

admin

Уставни измени па избори или обратно? Власта и опозицијата на различни фреквенции за консензус

admin

ЛОГА МУ „ПРЕСУДИ“ НА БУГАРСКИОТ КЛУБ ВО БИТОЛА

ninja

САД разговараа со ЕУ за Западен Балкан

admin

Мицкоски влегува во Илинденска број 2, вети макотрпна работа

admin

„СИЛНО И ОДЛУЧНО“ ВО КАМПАЊА

ninja