33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Курти: Предлозите во Брисел, штит за спроведување на договорот од Србија

Шефот на косовската влада, Аљбин Курти, рече дека трите негови предлози се штит за спроведување на договорот од Србија. Во оваа прилика тој повторно побара предавање на Милан Радоичиќ, човекот кој во 2023 предводеше вооружена грпа на северот на Косово.

„Во средата се одржа следниот состанок во Брисел. Ова беше прва средба на високо ниво по терористичкиот напад во Бањска и Звечан. По 9 месеци од нападот, главниот терорист Милан Радојчич се уште е на слобода. Можно е за групата терористи да влезе во меѓународна потерница, 39 од нив се на меѓународна потерница. Додека пак, писмото од 13 декември на поранешната српска премиерка Ана Брнабиќ е во спротивност за да се гарантира почитувањето на договорот во иднина, дури и да има повлекување на писмото на Брнабиќ како и потпишување на договорот од страна на Вучиќ“, нагласи тој, на владината седница.

Премиерот зборуваше и за борбата против криминалот и корупцијата, за која спомена и два закони преку кои рече дека имаат за цел да се борат против овие појави.

„Го подготвивме и одобривме Законот за изворот на неоправдана конфискација на имотот и Законот за Обвинителскиот совет на Косово. Двата од овие два закони беа консултирани и со Венецијанската комисија. Комисијата ги одобри и двата. Со сето ова, Уставниот Судот ги поништи двата закони, избирајќи да го одложи гонењето на кривичното дело и реформата“, додаде тој.

Related posts

Дали на пазарите има зеленчук загаден со пестициди или некој помешал што е милиграми и микрограми?

admin

ВИДЕО Од Ист Гејт до митингот на Вучиќ – бесплатен превоз, сендвичи и вода

admin

ВМРО-ДПМНЕ се спрема за “Пржинската влада”, нема да го гласа Џафери за премиер

admin

ХАОС НАМЕСТО РЕД СО НОВИОТ ЗАКОН ЗА ПЛАТИ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР

ninja

НЕПРИФАТЛИВО ИНСТАЛИРАЊЕ НА ТУЃ ПРОБЛЕМ НА МАКЕДОНСКО ТЛО

ninja

Амбициите на Косово за Советот на Европа – блиску до целта или во пит-стоп?

admin