33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Туристи во Грција исчезнуваат, па се наоѓаат мртви. Што се случува?

Туристите едноставно исчезнуваат во Грција. Неколку туристи се пријавени мртви или исчезнати во текот на изминатата недела. Развојот доаѓа додека нацијата се соочува со смртоносен топлотен бран. Што се случува? Дали екстремната топлина може да биде причина за исчезнувањата и смртните случаи?

Властите френетично трагаат по две Французинки на островот Сикинос и еден американски полицаец на Аморгос.

Си-Ен-Ен објави дека жените на возраст од 73 и 64 години исчезнале за време на прошетка.

Според Петрос Василакис, шеф на прес-службата на полицијата во јужниот дел на Егејското Море,  потрагата е во тек, но полицијата не знае каде оделе пешки или нивната крајна дестинација.

Василакис рече дека една од жените испратила СОС во гостинската куќа во која таа престојувала.

Илиас Гаванас, кој е сопственик на гостинската куќа во која престојувала жената, изјави за Индипендент дека добил порака од неа во која пишува „Паднав“.

„Ги предупредуваме да не излегуваат на жештина, секогаш да не информираат каде се, да не талкаат сами“, рече Гаванас. „Беше 40 степени“.

Сикинос е релативно отфрлен остров во Егејското Море. Има помалку од 400 жители. Василис Маракис, градоначалникот на Сикинос, изјави за Гардијан дека потрагата била „немилосрдна“.

„Бевме надвор цело утро барајќи“, рече Маракис. „Волонтери пристигнаа од Санторини, пожарникари, полиција, специјално обучено куче сите бараа, но теренот е карпест и полн со клисури. Напорот беше огромен, но областа каде што исчезнаа е тешка и, за жал, сè уште не ги најдовме“.

Алберт Калибет, 59-годишниот американски полицаец, исчезна на Аморгос од 11 јуни. Како што пишува CBS News, Калибет потекнува од плажата Хермоза во Калифорнија. Тој е пензиониран заменик на шерифот на округот Лос Анџелес. Василакис рече дека Калибет сам одмарал на островот.

Но, Попи Деспотиди, заменик-градоначалникот за туризам на островот, изјави за Си-Ен-Ен: „Малку е веројатно дека се изгубил бидејќи доаѓа овде 10 години и шетал низ Аморгос“.

Робин Леон, семеен пријател, изјави за NBC News: „Тој го знае овој пат, го знае овој остров“.„Градоначалникот го знае, секое кафуле го знае, луѓето го знаат Алберт на тој остров. Тие го сакаат“, додаде Леон.

„Во тек се две операции за пребарување на други острови. Полицијата, пожарникарите и доброволците се распоредени со помош на дрон и куче спасувач“, рече Василакис.

CBS News цитираше портпарол на Стејт департментот кој рече дека знаел за извештаите за исчезнувањето на Калибет. Портпаролот рече дека одделот „ќе соработува тесно со локалните власти додека тие ги извршуваат своите напори за пребарување“.

„Грчката програма за предупредување за исчезнати лица издаде известување во врска со овој случај“, додаде портпаролот на Стејт департментот.

„Ние сме во чекање знаејќи дека тој е таму некаде“, изјави девојката на Калибет, Деби Лешејн, за KABC. Лешејн изјави за „Њујорк пост“ дека е „згрозена“ од пристапот на грчките власти.

„Целосно сум згрозена од начинот на кој бевме третирани. Алберт беше првиот одговор уште од својата 25-та година. Секој заслужува да биде баран. Но, тој навистина, искрено го заслужува тоа. Ние, всушност, буквално имавме цепнатинки што минуваа низ чевлите во нашите стапала. Смешно е, седми ден и ние сме во паника“, рече Лешејн.

Единиците К-9 се донесени во Аморгос за да помогнат во потрагата по Калибет, објави ABC News.

Освен Клибет, уште еден 55-годишен Американец во понеделникот бил пронајден мртов на грчкиот остров Матраки. ABC News објави дека жртвата била идентификувана како 55-годишниот Тоби Шитс. Јоанис Аиватидис, судски вештак во Крф, изјави за медиумот дека Шетс починал од давење. Шитс, кој бил од Њујорк, бил пријавен за исчезнат во четвртокот. Последен пат бил виден жив во вторникот во кафуле во друштво на две туристи кои оттогаш го напуштиле островот.

Според Атинската новинска агенција, тој бил во Матраки на одмор со грчко-американски пријател.

Друг турист го пронашол Шитс во морето во близина на старото пристаниште Матраки и ја известил полицијата, пренесе АФП. Според „Индипендент“, Матраки е мал, силно пошумен остров западно од Крф. Само 100 луѓе живеат низ нејзините 3,9 квадратни километри.

На островот Самос во саботата беше пронајден мртов и 74-годишен холандски турист. Си-Ен-Ен објави дека телото на туристот било откриено од дрон на противпожарната служба во провалија. Телото било со лицето надолу на околу 300 метри од местото каде што туристот бил виден пред речиси една недела.

Неколку дена пред тоа, телото на британскиот ТВ водител Мајкл Мозли беше откриено на островот Сими – блиску до турскиот брег. Телото е пронајдено по четиридневна операција за пребарување со авиони, дронови и чамци.

Related posts

ПРЕСУДА ЗА ОКТА: РСМ ТРЕБА ДА ПЛАТИ МИЛИОНСКА ОТШТЕТА

ninja

Путин бара остар одговор на странските служби кои сакаат да ја дестабилизираат Русија

admin

Струјата може да поскапи 13 проценти

admin

Лефков му враќа на Груби: Ќе одговарате и ти и Ковачевски, тоа да го знаете

admin

Москва ја исмева ЦИА за нов обид за регрутирање руски шпиони

admin

Путин: Ќе има мир кога ќе ги постигнеме нашите цели

admin