33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Биден со порака до балканските лидери: Не ги чепкајте договорите од Дејтон, Преспа, Охрид и Резолуцијата 1244

Претседателот на САД, Џо Бајден, ја повтори својата посветеност за мир на Западен Балкан преку почитување на Дејтонскиот договор во Босна и Херцеговина, Резолуцијата 1244 на Косово, Охридскиот договор во Северна Македонија и Договорот од Преспа, постигнат меѓу Скопје. и Атина во 2018 година, пренесува Инбокс7.

Бајден, преку изјава објавена на веб-страницата на Белата куќа, потсетува дека „на 26 јуни 2001 година, со извршната наредба 13219, американскиот претседател прогласи национална вонредна состојба во однос на Западен Балкан, во согласност со Меѓународниот акт за економски овластувања за вонредни состојби, за да се справи со невообичаена и сериозна закана за националната безбедност и надворешната политика на Соединетите Американски Држави, која се состои од дејствија на лица вклучени во, или помагаат, спонзорираат или поддржуваат екстремистичко насилство во поранешна Република Македонија (денешна Република Северна Македонија) и на други места во регионот на Западен Балкан, или дејствува за попречување на спроведувањето на Дејтонскиот договор во Босна, Резолуција 1244 на Советот за безбедност на Обединетите нации од 10 јуни 1999 година на Косово“.

Белата куќа, исто така, потсетува дека „Претседателот последователно ја измени таа наредба во Извршната наредба 13304 од 28 мај 2003 година, за да преземе дополнителни чекори во врска со одредени активности кои го попречуваат спроведувањето, меѓу другото, Охридскиот рамковен договор од 2001 година во врска со Македонија (што сега е Република Северна Македонија)“.

„На 8 јуни 2021 година, ја потпишав Извршната наредба 14033, со која се прошири опсегот на националната вонредна состојба прогласена во Извршната наредба 13219, изменета, во која се наведува дека ситуацијата на територијата на поранешната Социјалистичка Федеративна Република Југославија и Република Албанија (Западен Балкан), во текот на изминатите две децении, вклучително и поткопувањето на повоените договори и институции по распаѓањето на поранешната Социјалистичка Федеративна Република Југославија, како и широко распространетата корупција во различни влади и институции во Западен Балкан, го попречуваат напредокот кон ефективно и демократско владеење и целосна интеграција во трансатлантските институции и со тоа претставува невообичаена и извонредна закана за националната безбедност и надворешната политика на Соединетите држави“, се вели во соопштението на Бајден објавено на веб-страницата на Белата куќа.

Според него, дејствијата на лицата кои ги загрозуваат напорите за мир и меѓународната стабилизација на Западен Балкан, вклучително и актите на екстремистичко насилство и опструктивна активност, како и ситуацијата на Западен Балкан, која го попречува напредокот кон ефективно и демократско владеење и целосна интеграција во трансатлантските институциите, продолжуваат да претставуваат невообичаена и извонредна закана за националната безбедност и надворешната политика на Соединетите Држави.

„Затоа, националната вонредна состојба прогласена во Извршната наредба 13219, според која беа преземени дополнителни чекори во Извршната наредба 13304 и проширена во Извршната наредба 14033, мора да продолжи да важи по 26 јуни 2024 година. Затоа, во согласност со член 202(г) од Законот за национални итни случаи (50 U.S.C. 1622(d)), продолжувам една година со националната вонредна состојба прогласена во Извршниот налог 13219. Ова известување ќе биде објавено во Федералниот регистар и ќе биде пренесено до Конгресот“, рече Бајден.

Инаку, вооружениот напад на северот на Косово (Бањска) во 2023 година, предупредувањето за формирање на Сесрпско собрание меѓу Република Српска и Србија, трендовите за непочитување на Охридскиот и Преспанскиот договор во Северна Македонија и Резолуцијата 1244 во Косово, се оценува дека тие ја повикале администрацијата на Бајден да ги потсети лидерите од регионот дека Вашингтон продолжува да се фокусира на овој дел од Европа и дека секоја акција против мирот е нарушување на националната безбедност на САД.

Related posts

Марк Руте ќе биде следниот генерален секретар на НАТО

admin

Истражување на РСЕ: Руси поврзани со Кремљ вработени во највисокото европско безбедносно тело

admin

Нов штрајк во Луфтханза

admin

ПРЕСУДА ЗА ОКТА: РСМ ТРЕБА ДА ПЛАТИ МИЛИОНСКА ОТШТЕТА

ninja

Ова е најсофистицираниот вирус за шпионажа

admin

Столтенберг го убедува Ердоган да не го попречува членството на Шведска во НАТО

admin