17.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Ковачевски – Осуда за одлуката на Русија за признавање на Доњецк и Луганск како самонаречени „Народни републики“

Премиерот Димитар Ковачевски преку својот Твитер профил ја осуди одлуката на Руската Федерација да ја признае самопрогласената независност на украинските региони Доњецк и Луганск.

„Ја осудувам одлуката на Русија за признавање на Доњецк и Луганск како самонаречени „Народни републики“. Ваквиот чин е директен напад врз територијалниот суверенитет и интегритет на Украина и кршење на договорите од Минск и одлуките на Советот на ООН од 2015“, напиша Ковачевски на Твитер.

Заедно со НАТО сојузниците, додава премиерот Ковачевски на социјалната мрежа, повикуваме на решавање на конфликтот по дипломатски пат.

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа ја призна независноста на проруските сепаратистички територии во источна Украина и потпиша „договори за пријателство и взаемна помош“ со нив. РСЕ

Related posts

Дали Никола Груевски стои зад новата партија?

admin

Расте притисокот Рамиз Мерко да се повлече од функцијата

admin

Ескобар со ултиматум до Курти и Вучиќ: Имате уште два дена

admin

Бугарија да одзема државјанства заради говор на омраза

admin

Таравари за Топ Чанел: Албанците во С.Македонија продолжуваат да бидат дискриминирани

admin

Трајанов: Мицковски не прифати ништо, СДСМ и Ковачевски водат класична вазална политика спрема ДУИ

admin