28.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Русија ги повикува останатите земји да ја признаат независноста на Доњецк и Луганск

Руското Министерство за надворешни работи денеска ги повика останатите држави да го следат примерот на Русија и да ја признаат независноста на сепаратистичките региони во источна Украина.

„Признавањето на народните републики Доњецк и Луганск е неопходна и единствена можна одлука“ во сегашните услови, се наведува во соопштението на руското министерство.

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа ја призна независноста на проруските сепаратистички територии во источна Украина и потпиша „договори за пријателство и взаемна помош“ со нив.

Тоа предизвика жестоки меѓународни осуди

Related posts

Пожарите и поплавите најчести природни непогоди во Македонија, но кубуриме со кадри за справување со нив

admin

Варга: Украина нема да го признае Косово, Вучиќ се договори со Зеленски во Атина

admin

„Не е важно како се облечени, туку што им излегува од уста“: Каква порака испраќаат политичарите со стилот на облекување?

admin

„СИЛНО И ОДЛУЧНО“ ВО КАМПАЊА

ninja

Законот за амнестија по скратена постапка: Над илјада затвореници ќе бидат ослободени целосно или делумно

admin

Руска „остра моќ“ во Македонија по инвазијата врз Украина: Од зборови на дела

admin