22.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

СТОЛТЕНБЕРГ: Ова е најопасниот момент во европската безбедност за една генерација

Сојузниците на НАТО ја осудија одлуката на Русија да ги признае самопрогласените Народни републики Доњецк и Луганск, како и натамошниот упад на Русија во Украина,  пренесува КДП.

Комисијата НАТО-Украина се состана во вторник во Брисел на вонреден состанок за да се разгледа безбедносната ситуација во и околу Украина.

Нарекувајќи го ова „сериозна ескалација од страна на Русија“, секретарот на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека Москва преминала од тајните обиди за дестабилизација на Украина кон отворена воена акција, при што многу руски единици напред биле распоредени во борбени формации и „подготвени за напад“.

Генералниот секретар ја пофали Украина за воздржаноста да не одговори на повторените руски провокации.

„Ние стоиме во солидарност со украинскиот народ и неговата влада“, рече тој.

Столтенберг истакна дека сојузниците се обединети во нивната целосна поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници и продолжуваат да обезбедуваат силна политичка поддршка и воена опрема за Украина.

Генералниот секретар подвлече дека НАТО ќе стори се што е потребно за да ги заштити сојузниците од агресија. Во последните недели, истакна тој, сојузниците распоредија уште илјадници војници во источниот дел на Алијансата и ставија повеќе во состојба на готовност.

„Имаме над 100 авиони во состојба на готовност и има повеќе од 120 сојузнички бродови на море, од Високиот Север до Медитеранот“, рече тој.

Генералниот секретар, исто така, ги поздрави економските санкции објавени од многу сојузници на НАТО и одлуката на германската влада дека не може да го потврди гасоводот Северен тек 2.

Во исто време, тој истакна дека сојузниците продолжуваат да ја повикуваат Русија, најсилно можно, да го избере патот на дипломатијата.

Нарекувајќи го ова „најопасниот момент во европската безбедност за една генерација“, генералниот секретар рече дека Европа и Северна Америка продолжуваат да стојат цврсти заедно во НАТО, посветени да се бранат и заштитат една со друга.

Related posts

Паѓа довербата во Собранието, граѓаните не гледат дека се претставени од пратениците

admin

Папата предупреди за ризикот од вештачката интелигенција

admin

Повлекувањето на Рама од Отворен Балкан е добра вест за ЕУ

admin

Штрајкот на контролорите на летање во мирување до конечни оставки на директорите

admin

Има ли надеж за забрзана интеграција со новиот пристап за проширување на ЕУ?

admin

Агелер: Нема законска обрска за ДУИ да биде дел од владата

admin