20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

ЈА ПОЧНУВА ЛИ РУСИЈА ИНВАЗИЈАТА НА УКРАИНА

Русија во наредните денови ќе изврши инвазија на Украина, а до четврток се очекува да го преземе главниот град Киев. Сите западни граѓани е најавено дека наскоро ќе ја напуштат Украина бидејќи се очекуваат борби, кои може да резултираат со загуба на човечки животи, јавува КДП.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „убеден“ дека рускиот претседател Владимир Путин донел одлука да ја нападне Украина, предупредувајќи ја Москва да не започне, како што рече, „изборна војна“ која би била катастрофална.

Но, американскиот претседател рече дека вратата на дипломатијата останува отворена. Додека не избие војна, „дипломатијата е секогаш можност“, им рече Бајден на новинарите во петокот.

Во меѓувреме, највисокиот функционер за безбедност на Украина, Олексеј Данилов, ја обвини Русија за организирање провокации во источна Украина погодена од конфликтот во обид да ја испровоцира украинската војска да одговори, но додаде дека Киев ќе се држи до мирните начини за ублажување на кризата.

Данилов во петокот рече дека Украина не планира насилно да ги врати териториите под контрола на сепаратистите, додавајќи дека целосна руска инвазија на Украина е малку веројатна.

Претходно, сепаратистичките лидери во источна Украина, поддржани од Москва, најавија дека ќе евакуираат цивили во Русија, бидејќи се зголемија стравувањата од значителна ескалација на непријателствата.

Related posts

Нова афера на повидок: Дали ВМРО-ДПМНЕ се прислушкува?

admin

Зошто инфлацијата во Западен Балкан е повисока отколку во ЕУ и САД?

ninja

Средба Столтенберг-Османи: НАТО е клучен фактор за безбедноста на Западен Балкан

admin

Коха Диторе: Косово и Северна Македонија не ги исполнија обврските за патот Призрен-Тетово

admin

Ковачевски: САД, ЕУ и ние имаме заеднички интерес

admin

ЕВРОПОЛ удри по Балканската мафија, претходно ја преби нивната платформа за комуникација Sky-ECC

admin