20.8 C
Скопје
15 јули, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

ЈА ПОЧНУВА ЛИ РУСИЈА ИНВАЗИЈАТА НА УКРАИНА

Русија во наредните денови ќе изврши инвазија на Украина, а до четврток се очекува да го преземе главниот град Киев. Сите западни граѓани е најавено дека наскоро ќе ја напуштат Украина бидејќи се очекуваат борби, кои може да резултираат со загуба на човечки животи, јавува КДП.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „убеден“ дека рускиот претседател Владимир Путин донел одлука да ја нападне Украина, предупредувајќи ја Москва да не започне, како што рече, „изборна војна“ која би била катастрофална.

Но, американскиот претседател рече дека вратата на дипломатијата останува отворена. Додека не избие војна, „дипломатијата е секогаш можност“, им рече Бајден на новинарите во петокот.

Во меѓувреме, највисокиот функционер за безбедност на Украина, Олексеј Данилов, ја обвини Русија за организирање провокации во источна Украина погодена од конфликтот во обид да ја испровоцира украинската војска да одговори, но додаде дека Киев ќе се држи до мирните начини за ублажување на кризата.

Данилов во петокот рече дека Украина не планира насилно да ги врати териториите под контрола на сепаратистите, додавајќи дека целосна руска инвазија на Украина е малку веројатна.

Претходно, сепаратистичките лидери во источна Украина, поддржани од Москва, најавија дека ќе евакуираат цивили во Русија, бидејќи се зголемија стравувањата од значителна ескалација на непријателствата.

Related posts

Стоилковски до Османи: Земи креда и со големи букви напиши – УСТАВНИ ИЗМЕНИ ПОД БУГАРСКИ ДИКТАТ НЕМА ДА ИМА

admin

Мицкоски подготвува стратегија и следни чекори

admin

Бајден останува во трката за претседател на САД

admin

Новата Влада „тежи“ над 3,6 милиони евра – премиерот Мицкоски пријавил скапи часовници, министерот Таравари единствен милионер

admin

Политико: ЕУ, САД и Русија одржаа тајни разговори неколку дена пред кризата во Нагорно-Карабах

admin

Инклузивен развој за реформи на образовните политики

admin