21.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

МЗ УНИШТИ 67 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД

На депонијата Дрисла денеска се уништени 67 илјади дози вакцини Фајзер, Астра Зенека и помал дел Синофарм, со изминат рок на употреба, пренесува КДП.

Како што соопшти Министерството за здравство, уништувањето на вакцините се реализира во неколку фази, почнувајќи од денеска, а ќе продожи и во текот на следната недела кога ќе бидат уништени уште 200 илјади дози.

“Целата постапка е реализирана во соработка со Институтот за трансфузиологија.”

“Потенцираме дека сите вакцини кои се користат во моментот се сигурни и безбедни, a согласно законската процедура вакцините на кои им поминува рокот, најпрво се повлекуваат од употреба, а потоа почнува постапка за нивно уништување, во соработка со МАЛМЕД.”, се вели во соопштението.

Related posts

Кочо Анѓушев стaвен во црната листа на САД

admin

ДОВЕРБА ВО БАНКИТЕ ИЛИ ПАРИ ПОД ПЕРНИЦА – ДРЖАВАТА ГАРАНТИРА ДО 30.000 ЕВРА

ninja

ИЗБОРИТЕ ВО САД ОДЛУЧУВААТ ЗА ДЕМОКРАТИЈАТА ВО ЗЕМЈАТА

ninja

ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ договараат нова Влада, други чекаат покана

admin

Министерот за здравство со шокантна изјава: Се вршат операции со ‘рѓосани алати

admin

КРАЈНИОТ РОК ЗА ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ЗА КОСОВО ПОМЕСТЕН ЗА 1 ДЕКЕМВРИ 2023

ninja