8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

САД остануваат отворени за пронаоѓање на дипломатско решение со Русија

Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека САД остануваат отворени за пронаоѓање на дипломатско решение, но дека Русија мора прво да го прекине нападот.

„Многу е потешко за дипломатијата да успее кога има вооружен судир“, им рече тој на новинарите во средата.

Блинкен денес патува за Европа на серија состаноци со НАТО и други сојузници за нивниот одговор на руската инвазија. Министрите за надворешни работи на НАТО ќе одржат вонреден состанок во петок во Брисел, а во сабота Блинкен патува во Полска да разговара за понатамошната безбедносна ситуација и хуманитарна помош за бегалците кои избегаа од Украина. Полска прими половина од вкупно над еден милион бегалци изминатата недела, според Високиот комесаријат на ОН за бегалци. Од таму очекуваат дека овој број ќе се искачи на четири милиони луѓе кои ќе ја напуштат Украина поради конфликтот. Украинската агенција за итни случаи соопшти дека во руските напади загинале повеќе од 2.000 луѓе низ целата земја.

Руското Министерство за одбрана го објави својот прв извештај за жртви, велејќи дека 498 нејзини војници биле убиени во Украина, додека повеќе од 1.500 други се ранети./ VOA

Related posts

Се стега ли обрачот околу Вучиќ?

admin

ДУИ молчи за исклучувањето на ограноците на Чаир и Сарај, Меџити: партијата е во анархија

admin

САД: С.Македонија и Бугарија да продолжат со нивниот дијалог за решавање на разликите

admin

ШТАЈНМАЈЕР: МЛАДИТЕ ГЕНЕРАЦИИ ИДНИНАТА ЈА ГЛЕДААТ ВО ЕУ

ninja

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

admin

ВМРО-ДПМНЕ за понудата на ДУИ: Уставни измени со вакви фолирања нема да има

admin