20.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

САД санкционираа над 50 олигарси и соработници на Путин, меѓу кои и портпаролот Песков

Вашингтон денес воведе уште една рунда санкции за кругот на најблиските сојузници на рускиот претседател Владимир Путин, неколку часа откако руските и украинските официјални лица изјавија дека руските сили ја презеле контролата врз стратешкиот украински пристанишен град Херсон и дека гранатирале големи градови, при што досега повеќе од еден милион луѓе беа принудени да ја напуштат земјата.

Меѓу новосанкционираните олигарси е блискиот сојузник на Путин Алишер Усманов, едно од најбогатите лица во Русија.

Германските власти ја запленија неговата јахта долга 512 метри, чија вредност се проценува на речиси 600 милиони долари.

Според наредбата, неговиот приватен авион е исто така отворен за запленување.

Мерката, исто така, забранува повеќе од 50 богати Руси да патуваат во САД.

„Денес објавувам дека додаваме десетици имиња на списокот, вклучително и еден од најбогатите руски милијардери, и забранувам патување во Америка на повеќе од 50 руски олигарси, нивните семејства и нивните блиски соработници“, изјави денес претседателот Џо Бајден, и додаде: „И ние ќе продолжиме да го поддржуваме украинскиот народ со директна помош“.

Спискот со санкции вклучува и некои од најстарите пријатели на Путин, поранешен партнер во џудо и други со врски со платеничката група Вагнер и портпаролот на Путин Дмитриј Песков.

„Еден од големите фактори е секако близината до претседателот Путин“, рече портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

„Сакаме тој да го почувствува притисокот. Сакаме луѓето околу него да го почувствуваат притисокот. Не верувам дека ова ќе биде последната група олигарси. Да направиме приоритет и фокус на нашите индивидуални санкции е нешто на што беше фокусиран претседателот“, рече Псаки./ VOA

Related posts

ПРОЦЕСОТ НА ПРОШИРУВАЊЕ НА ЕУ ДОБИВА НОВ ЗАМАВ

ninja

Уставни измени: Кој и кога ќе ја сврти „плочата“?

admin

ПУТИН ВЕЌЕ ГО ИСПЛАНИРАЛ БЕГСТВОТО ОД РУСИЈА?

ninja

Украина ја нападна Русија, погодени згради во Москва

admin

Грип и корона – ни се заканува ли двоен бран?

ninja

ЃУКАНОВИЌ ГО РАСПУШТИ ЦРНОГОРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

ninja