27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Судски процес против четворица обвинети за заговор за киднапирање на гувернерката на Мичиген

Во Гранд Рапидс, Мичиген, се одржува судски процес на четворица мажи обвинети за заговор за киднапирање на гувернерката на Мичиген, Гретчен Витмер во 2020-та.

Обвинителите и адвокатите на одбраната во четвртокот ги презентираа изјавите додека судењето, кое беше отворено претходно оваа недела, продолжи со изнесувањето на обвинителните акти.

These photos show (from top row left, clockwise) Kaleb Franks, Brandon Caserta, Adam Fox, Ty Garbin, Barry Croft Jr. and Daniel Harris, who were charged last fall with plotting to kidnap Michigan Governor Gretchen Whitmer.
These photos show (from top row left, clockwise) Kaleb Franks, Brandon Caserta, Adam Fox, Ty Garbin, Barry Croft Jr. and Daniel Harris, who were charged last fall with plotting to kidnap Michigan Governor Gretchen Whitmer.

Министерството за правда на САД ги обвини жителите на сојузната држава Мичиген, Адам Фокс, Бери Крофт, Џуниор, Даниел Харис и Брендон Касерта за заговор да го киднапираат демократскиот гувернер во октомври 2020 година. Фокс, Крофт и Харис се соочуваат со дополнителни обвиненија за заговор за употреба на оружје, вклучително и експлозивни направи, според судските документи.

Крофт и Харис, исто така, се обвинети за поседување деструктивни направи – точките додадени во второто обвинение во април 2021 година. Сите четворица се изјаснија за невини.

Обвинителите истакнаа дека мажите, вознемирени поради мерките за социјално дистанцирање поради Ковид -19 регрутирале членови на десничарска пара-милиција за да го реализираат заговорот што вклучува возење до викендицата на гувернерката во северен Мичиген, за да ја киднапираат, да ја врзат, и потоа да разнесат мост, за да побегнат од полицијата.

Главни сведоци на обвинителството се Таџ Гарбин и Калеб Франкс, кои исто така, беа обвинети, но се изјаснија за виновни за заговорот. Тие ќе сведочат од страната на обвинителството.

Related posts

Приведени три крадци од Куманово

admin

ГРУБИ СЕ СРЕТНА СО НОВИОТ ЧЕШКИ АМБАСАДОР: РУСКАТА АГРЕСИЈА ВРЗ УКРАИНА Е ОПАСНОСТ ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА

admin

Мицковски со порака од градот на Заев: Струмица е македонски град

admin

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ е проевропска партија, водиме грижа за државните интереси

admin

Радев ги почна консултациите за мандатар за нова влада во Бугарија

ninja

СОФИЈА СО КРИТИКИ ДО СКОПЈЕ ЗА ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ

ninja