20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ТУЕЛНО Џо Бајден потпишува извршна наредба за владин надзор на криптовалутите

ВАШИНГТОН (АП) – Претседателот Џо Бајден потпишува извршна наредба за владин надзор на криптовалутите со која се повикуваат Федералните резерви да истражат дали централната банка треба да се вклучи и да создаде своја дигитална валута.

Администрацијата на Бајден ја гледа експлозивната популарност на криптовалутите како повик за итно дејствување за да се разгледаат ризиците и придобивките од дигиталните средства, рече висок функционер на администрацијата под услов да остане анонимен.

Како дел од наредбата што се потпиша, Одделот за финансии и другите федерални агенции треба да го проучат влијанието на криптовалутите врз финансиската стабилност и националната безбедност.

Акцијата доаѓа кога пратениците и претставниците на администрацијата се повеќе изразуваат загриженост дека Русија можеби користи криптовалути за да го избегне влијанието на санкциите наметнати врз нејзините банки, олигарси и нафтената индустрија поради инвазијата на Украина.

Администрацијата на Бајден тврди дека Русија нема да може да ја надомести загубата од американските и европските санкции со тоа што ќе се сврти кон криптовалутите.

И покрај ризиците, велат од владата, истражувањата покажуваат дека приближно 16 отсто од возрасните Американци – или 40 милиони луѓе – инвестирале во криптовалути, од нив 43 отсто се мажи на возраст од 18-29 години кои ги вложиле своите пари во криптовалути

Од Coinbase Global Inc., најголемата берза за криптовалути во САД, велат дека компанијата не забележала неодамнешно зголемување на активноста.

Related posts

Внимавајте со лажните наградни игри на социјалните мрежи: Со еден клик станувате мета на фишинг напади

admin

ШОЛЦ ОД ПУТИН БАРА ПОВЛЕКУВАЊЕ НА РУСИЈА ОД УКРАИНА

ninja

СОВЕТОТ НА ЕВРОПА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ЗАШТИТА НА МАЛЦИНСТВАТА ВО МАКЕДОНИЈА

ninja

Телефонски разговор Ковачевски – Денков: Потребен е конструктивен пристап

admin

ВУЧИЌ ПРЕД СРЕДБАТА СО КУРТИ – НЕ ПЛАНИРАМ НИШТО ДА ПОТПИШАМ

ninja

Протест во Тетово: одговорност и правда мора да има

admin