8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Украина вели дека Русија ги гранатира ветените хуманитарни коридори

Украина вели дека руските сили ги гранатираат договорените рути за евакуација од Мариупол, како и од самиот град, со што го прекршуваат примирјето што требаше да стапи на сила во 7 часот наутро.

Официјални лица од Мариупол рекоа дека ги одложуваат плановите за евакуација и ги повикаа жителите да се засолнат. Патеките за евакуација требаше да бидат отворени пет часа и за автобуси и за приватни автомобили.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков рече: „Денес, 5 март, од 10:00 часот по московско време, руската страна прогласува прекин на огнот и отворање на хуманитарни коридори за да им се овозможи на цивилите да ги напуштат Мариупол и Волноваха. Хуманитарни коридори и излез маршрутите се договорени со украинската страна“.

Коридорот од Мариупол ќе биде отворен пет часа, Министерството ги цитираше градските власти.

Кремљ денес рече дека Западот се однесува како „бандити“, но дека Русија е премногу голема за да биде изолирана, бидејќи светот е многу поголем од САД и Европа, објави Ројтерс.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денес изјави дека руските сили „сè почесто користат брутални методи во Украина, вклучително и напад врз цивилното население“.

Неговите коментари уследија по рускиот напад врз украинската нуклеарна централа, најголемиот објект од ваков вид во Европа, што предизвика пожар во зграда во комплексот на централата.

Зборувајќи за новинарите пред состанокот со неговите колеги од Европската Унија во Брисел, Блинкен рече:

„Соочени сме заедно со она војна по избор на (рускиот) претседател (Владимир) Путин: неиспровоцирана, неоправдана и војна која има ужасни, ужасни последици“, рече Блинкен.

Related posts

ВО ЖИВО Ковачевски, Абазовиќ и Брегу: Регионална соработка е предуслов за развој

admin

ОН: КЛУЧНИТЕ РАБОТНИЦИ ЗА ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈАТА ДЕНЕС СЕ ПОТЦЕНЕТИ, НЕДОВОЛНО ПЛАТЕНИ И ЗЛОУПОТРЕБЕНИ

ninja

Маричиќ: Охридскиот рамковен договор го издржа тестот на времето и покажа дека е успешен концепт

admin

Еуростат: САД најголем странски инвеститор во ЕУ

admin

Џезаири: Добро е ВМРО-ДПМНЕ да ги почека изборите а потоа да каже која партија не ја посакува во владата

admin

ДЕН ЗА ПРЕИСПИТУВАЊЕ: ПОГЛЕД ВРЗ КОРУПЦИЈАТА

ninja