11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

ДОАЃА АМБАСАДОРОТ АГЕЛЕР, ПРИОРИТЕТ – БОРБА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА

На церемонија во американскиот Стејт департмент, Ангела Агелер положи заклетва како нов американски амбасадор во Република Северна Македонија, пишува kdpolitik.com.

Амбасадорот Агелер е член од кариера на Високиот министер за надворешни работи, а неодамна беше заменик-шеф на мисијата во Мисијата на САД во Пакистан. Таа претходно работеше како министерски советник за односи со јавноста во Амбасадата на САД во Париз, Франција, како дел од кариерата која вклучуваше и задачи во Скопје, Њу Делхи, Ханој и Вашингтон, Д.Ц. Амбасадорот Агелер зборува македонски, француски и малку хинди.

Анџела Прајс Агелер во август беше потврдена за нов американски амбасадор во Северна Македонија. Таа доаѓа на местото на Кејт Мари Бирнс, која беше амбасадор на САД во Скопје од 2019 година.

На почетокот на август, Советот за надворешни односи на Сенатот одржа сослушување за нејзиното назначување, на кое амбасадорката објави дека работи „за да и помогне на Северна Македонија да развие национална стратегија за да ги повика корумпираните луѓе на одговорност“.

„САД и Северна Македонија имаат многу заеднички приоритети, вклучително и борбата против корупцијата, подобрувањето на владеењето на правото и зајакнувањето на доброто владеење. Ќе ги охрабрам реформите во правдата и ќе ги повикам институциите на Северна Македонија да промовираат транспарентност во истрагата за наводите за злоупотреби и цврсто да застанат против корупцијата, со цел да се зајакне довербата на владата во јавноста“.

Агелер изјави дека ќе работи на поддршка на економската иднина на Северна Македонија преку политики за зајакнување на нејзината инвестициска клима, зајакнување на инфраструктурата, подобрување на енергијата, различноста и безбедноста и градење отпор на малигни надворешни влијанија, вклучувајќи ги Русија и Кина.

Related posts

Скандалозен прекин на емисијата “Само вистина”, Мирчевски го избрка Рамадани од студиото

admin

Израел и Хамас ги обновуваат борбите по истекот на примирјето

admin

ЕК загрижена од измените на Кривичниот законик

admin

Јан Коп: ВМРО-ДПМНЕ ризикува да го одложи членството за 3-4 години, нема да имате подобар договор со Бугарија

admin

СДСМ и ДУИ со заеднички претседателски кандидат, но дали кандидат – Албанец?

admin

Ковачевски почнува разговори за широк Европски фронт

admin