11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Сунак ќе стане следниот премиер на Британија

Риши Сунак победи во трката за лидер во Конзервативната партија и ќе стане следниот премиер на Велика Британија.

42-годишниот Сунак, која ја замени Лиз Трус откако таа се повлече минатата недела, беше единствениот кандидат што остана откако Пени Мордон денеска не успеа да ги добие 100-те номинации потребни за да остане во трката.

Поранешниот министер за финансии, Сунак, кој е од потомок на Хинду, ќе биде првиот лидер од индиско потекло на Обединетото Кралство кога ќе биде поканет да формира влада од кралот Чарлс. Во Велика Британија премиер станува лидерот на владејачката партија.

Трас беше соборена по само шест недели на функцијата со нејзината економска програма, која ги наруши финансиските пазари, ги зголеми животните трошоци за гласачите и разбесни голем дел од нејзината партија.

Related posts

САД И ЕУ ПРЕДУПРЕДИЈА НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ДОКОЛКУ КИНА ОБЕЗБЕДИ ПОМОШ ЗА РУСИЈА

ninja

Заврши прикаската на СДСМ за „менторот од Будимпешта“

admin

ЕК оценува како ќе се одрази таксата за транзит на руски гас

admin

СПАСОВСКИ ЗА ТОП НЈУЗ:  Дојавите за бомби се хибридна војна, Руската агресија врз Украина ја торпедираше појавата на лажни вести на едно повисоко ниво

admin

КОВАЧЕВСКИ ВЕТИ НОВА ЕНЕРГИЈА ПО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА

ninja

Рама ја откажа меѓувладината средба со Косово, зборува за санкции против Курти

admin