28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

УПОТРЕБАТА НА НОВАТА ТЕКНОЛОГИЈА ЗА ПРЕВЕНЦИЈА И ЗАШТИТА ОД ПОЖАРИ

Детекција на пожар во почетна фаза и гасење на огнот пред да се прошири. На Симпозиумот за храна и земјоделство, Италијанската фондација ЦМЦЦ промовираше паметен дрон кој со помош на вештачка интелигенција работи во превенција на пожари.

Дронот се движи по еднаш обележана рута, собира податоци и прави анализа за да може да предвиди каде има најголема опасност за избувнување на пожар. Во првиот момент кога ќе се појави опасност, следејќи ги сите временски параметри, дронот сам лета на истата рута и со себе носи т.н. бомби полни со течност, ги исфрла на местото со потенцијална опасност и спречува оган.

Според ЦМЦЦ, дронови биле поставени во областа Пулиа, Италија и последната сезона не бил забележан пожар токму поради овој апарат.

Од Италијанската фондација објаснуваат дека климатските промени се особено голем „потпалувач“ кој се случува набрзина и остава трајни последици, и затоа овој дрон може да биде сериозно решение за бројни пожари и да спречи милионски штети.

Related posts

ЛИДЕРИТЕ ОД ЕУ ГО ПОВИКАА ВУЧИЌ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА, ТОЈ ВЕЛИ ЌЕ ГО ПРАШАМ НАРОДОТ

ninja

Пет милиони евра за нови лични карти, а старите уште важат

admin

Голема афера во Косово, се објавуваат прислушувани снимки кои се споредуваат со “бомбите на Заев”

admin

Евроскептицизмот продолжува да се зголемува, Македонците и Албанците различно гледаат на ЕУ

admin

РУСКИ РАКЕТИ ПОГОДИЈА ЦЕЛИ ВО ПОЛСКА, ДВЕ ЖРТВИ

ninja

БОРЕЛ – РУСИЈА ЈА ЗАГРОЗИ НУКЛЕАРНАТА БЕЗБЕДНОСТ

ninja