9.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Фон ден Лајен ја почнува балканската турнеја утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен утре од Скопје ќе ја започне турнејата во земјите од Западниот Балкан. Целта на посетите, како што соопштија во Брисел, е таа да ја потврди посветеноста на Европската унија (ЕУ) на европските интеграции на регионот, но ќе стане збор и за војната во Украина и за енергетската криза.

Македонската влада соопшти дека Фон дер Лајен ќе пристигне во Скопје утре во 18 часот.

По престојот во Скопје, таа на 27 октомври ќе замине во Приштина, а потоа во Тирана. В петок, на 28 октомври ќе ги посети Сараево и Белград, а посетата на регионот ќе ја заврши в сабота на 29 октомври во Подгорица.

Портпаролот на Европската комисија Ерик Мамер, најавувајќи ја турнејата на Западниот Балкан, рече дека Фон дер Лајен доаѓа со цел да ја „нагласи солидарноста со регионот“, како и да се потврди „европската перспектива“.

Тој рече дека претседателката на ЕК веќе соопштила дека Западниот Балкан ќе биде вклучен во механизмот на ЕУ за групно купување на гас. Портпаролот на ЕУ исто така посочи дека таа исто така ќе ја нагласи „решеноста на ЕУ да ја продолжи соработката со Западниот Балкан за сите стратешки прашања и клучни работи“, особено кога станува збор за руската агресија врз Украина.

Related posts

Мигранти од Централна Азија војуваат против Украина за Руско државајнство

admin

100 дена на АзА во власта, Таравари: С.Македонија е многу подобра денеска

admin

Што не очекува во 2024 година?

admin

KРИЗА НА ЛИДЕРСТВО, ВИЗИЈА, МОРАЛ ИЛИ НА СЀ ЗАЕДНО?

ninja

УЧЕБНИЦИ И НАТАМУ НЕМА, ЌЕ ИМА САМО НОВ ЗАКОН

ninja

Пет олигарси креирале хибриден центар против ДУИ?

admin