13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

БОРЕЛ – МОСКВА НЕ Е ПОДГОТВЕНА ЗА МИР ВО УКРАИНА

Мирот во Украина нема да биде возможен додека Русија не ги повлече своите трупи, но Москва не покажува знаци на подготвеност за тоа, рече на 17 ноември високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел.

„Се плашам дека Русија не е подготвена да се повлече и додека не се повлече, нема да има мир“, изјави Борел за Ројтерс при посетата на узбекистанскиот град Самарканд.

„Русија е таа што мора да го олесни мирот, агресорот мора да се повлече ако сака одржлив мир“, рече тој.

Утрото на 17 ноември Русија изврши напади во јужниот украински регион Одеса и врз градот Днипро за прв пат по неколку недели. Системите за противвоздушна одбрана оперираат во централниот регион Киев, изјави гувернерот Алексеј Кулеба.

Related posts

САД: С.Македонија и Бугарија да продолжат со нивниот дијалог за решавање на разликите

admin

Пригожин се крена на бунт против Путин, Русија пред граѓанска војна

admin

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЈА РАЗРЕШИ ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА ЕВА КАИЛИ

ninja

Ова е најсофистицираниот вирус за шпионажа

admin

САД ја обвинија Русија дека користи „брутални методи“ во Украина

ninja

По бунтот на Вагнер, Кремљ во офанзива за одбрана на имиџот на Путин

admin