31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ГЕРМАНСКО-ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, НАВОДНО, ГАРАНТИРА ЕДНАКВИ ПРАВА НА СРБИЈА И НА КОСОВО

Добрососедските односи меѓу Косово и Србија ќе се засноваат на еднакви права, се вели во документот што го објави медиумската мрежа специјализирана за политиките на Европската унија (ЕУ), Еурактив.

Овој медиум пренесува дека станува збор за таканаречениот германско-француски план за решавање на спорот меѓу Србија и Косово.

Во текстот чија автентичност не можеше да ја потврди балканскиот сервис на Радио Слободна Европа (РСЕ) до објавувањето на оваа информација, се посочува дека Косово и Србија ќе се водат од заедничките аспирации за членство во ЕУ.

Објавениот план има вкупно девет точки каде, меѓу другото, се нагласува дека двете земји ќе ги решаваат сите меѓусебни спорови „исклучиво со мирни средства и ќе се воздржат од закани или употреба на сила“.

„Тие ја потврдуваат неповредливоста на границата/граничната линија што постои меѓу нив и се обврзуваат целосно да го почитуваат меѓусебниот територијален интегритет“, се вели во соопштението.

Исто така, се додава дека Косово и Србија произлегуваат од претпоставката дека ниту една од двете страни не може да ја претставува другата во меѓународната сфера или да дејствува во нејзино име.

Според горенаведеното, и Косово и Србија ќе ги промовираат мирните односи на Западен Балкан и ќе придонесат за регионалната безбедност и соработка во Европа.

Од двете земји се очекува да дејствуваат со взаемно почитување на јурисдикцијата на секоја страна.

Косово и Србија, се наведува, изјавуваат подготвеност да ги регулираат практичните и хуманитарните прашања во процесот на нормализирање на нивните односи.

Предвидено е да се склучи договор со цел развој и унапредување врз основа на овој Договор и за взаемна корист на соработка во повеќе области, како што се економијата, науката и технологијата, сообраќајот, судските односи, поштата и телекомуникациите, здравството, културата, спорт, животна средина и други области.

Според овој план, Косово и Србија ќе разменат постојани мисии кои ќе бидат формирани во седиштето на владата. Беше посочено дека практичните прашања поврзани со формирањето на овие мисии ќе се разгледуваат посебно.

Конечно, во членот 9 од објавениот план се наведува дека Косово и Србија се согласуваат дека овој Договор нема да влијае на билатералните и мултилатералните меѓународни договори и договори кои тие веќе ги склучиле или на кои се повикуваат.

Претставниците на ЕУ не сакаат да ја коментираат содржината на француско-германскиот план.

Сепак, шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, минатата недела потврди дека Белград и Приштина го добиле овој план и веќе ги доставиле своите коментари до европските претставници.

За постоењето на француско-германскиот план прв проговори српскиот претседател Александар Вучиќ.

На 8 октомври тој изјави дека Франција и Германија претставиле предлог Србија да дозволи влез на Косово во меѓународните институции и организации, вклучително и Обединетите нации (ОН) во замена за брзото членство на Србија во ЕУ.

Тој додаде дека Србија нема да биде „понатамошно понижувана и принудена формално да го признае Косово“, но ако не реагира, ќе даде тивок сигнал дека се согласува.

Како што рече Вучиќ, тоа е неприфатливо за Србија, но посочи дека е неодговорно и несериозно да се фрла француско-германскиот предлог низ прозорец.

Related posts

МАКЕДОНИЈА НАПРЕДНА ЗА ЕДЕН ПОЕН НА ЛИСТАТА НА ФРИДОМ ХАУС

ninja

Ниските плати ќе го „парализираат“ македонското правосудство: Вработените бараат покачување на платите како на функционерите

admin

КРАЈНИОТ РОК ЗА ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ЗА КОСОВО ПОМЕСТЕН ЗА 1 ДЕКЕМВРИ 2023

ninja

Трагедија во Либија: 5.100 загинаа, тела се насекаде, внатре во куќите, на улиците, на море

admin

Премиерот Џафери во Приштина, но не по покана на Курти

admin

Русија тврди дека германски и француски авиони се обидувале да навлезат во нејзин воздушен простор

admin