13.8 C
Скопје
21 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА ПРОРУСКИТЕ СЕПАРАТИСТИ КОИ ГО УРНАА МХ17

Суд во Холандија осуди три лица за убиство поради нивната улога во соборувањето на авионот на Малезија Ерлајнс во 2014 година над Украина, и наложи да одлежат доживотен затвор. Четвртиот обвинет беше ослободен.

МХ17 беше патнички авион кој беше урнат со ракета над источна Украина на 17 јули 2014 година. Загинаа сите 298 патници и членови на екипажот.

„Само најстрогата казна одговара на она што го сториле обвинетите, што предизвика толку големо страдање на толку многу жртви и на нивните најблиски“, рече претседавачкиот судија Хендрик Стенхујс читајќи ја пресудата. Семејствата на жртвие плачеа додека стоечки ја слушаа пресудата.

Меѓу тројцата осудени се двајца поранешни руски разузнавачи Игор Гиркин и Сергеј Дубинскиј, како и украинскиот сепаратистички лидер Леонид Карченко. Четвртообвинетиот, Русинот Олег Пулатов, беше ослободен од обвинението.

Во периодот кога беше урнат авионот, регионот беше зафатен од судири меѓу про-руските сепаратисти и украинските сили. Областа во која се урна авионот е во регионот Доњецк, кој Русија го прогласи за анектиран годинава, по агресијата врз Украина. Судијата Стенхујс рече дека осудените не уживаат имунитетот од прогон затоа што не биле членови на руските вооружени сили.

Претседавачкиот судија Хендрик Стенхујс

Related posts

Мицкоски за Алсат: Доказите за оската ДУИ, СДСМ и Груевски се во УСБ материјали

admin

Крвава граѓанска војна во Судан, две генерали се борат за власт

admin

ЗАПАДЕН БАЛКАН ДОБРО СОРАБОТУВА НА ХАРТИЈА

ninja

Меџити: Или ја продолжуваме битката, или одиме дома и се предаваме

admin

Маричиќ призна: Холандија е загрижена за измените на КЗ

admin

Ќе паѓаат цените на основните производи

ninja