22.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ЕДНА ТРЕТИНА ОД СТРУЈАТА ВЧЕРА ОБЕЗБЕДЕНА ОД УВОЗ

Третина од електричната енергија за домаќинствата и малите компании вчера била обезбедна од увоз. Потребни биле 10.033 мегаватчаса, но ЕСМ од своето производство успеало да покрие само 6.873. Останатите 3.160 мегаватчаса електрична енергија биле купени по просечна цена од околу 250 евра.

„АД ЕСМ на 18.11.2022 произведе 6 873 мегават часови електрична енергија, а набави 3 160 мегават часови. Потребите за електрична енергија непречено се задоволуваат“, соопшти Владата.

Во меѓувреме АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) соопшти дека Блок 1 во РЕК Битола се санира и од страна на стручните екипи се отстрануваат пречките во делот на кондензаторот и на дел од цевководниот систем во постројката.

Според ЕСМ, блокот се враќа на мрежа од понеделник. До крајот на неделата е планирано стартување на РЕК Осломеј, додека следната недела се вклучуваат ТЕЦ Неготино и Блок 3 на РЕК Битола, со што ќе бидат ставени во функција сите електрани во системот на АД ЕСМ.

Новиот трансформатор за Блок 3 на РЕК Битола е на пат од Солун кон граничниот премин Меџитлија. Трансформаторот се изработуваше во фабриката Астор во Турција и се очекува на 22 ноември да биде во РЕК Битола, соопштуваат од ЕСМ.

Related posts

„Made in Veles“: Трамп картички со „милиони“

admin

ДУИ ја засилува реториката против „олигарсите“

admin

ЧАВУШОГЛУ – ДОКОЛКУ АТИНА НЕ САКА МИР, АНКАРА ЌЕ НАПРАВИ СÈ ШТО Е ПОТРЕБНО

ninja

СПАСОВСКИ ЌЕ ГИ НАГРАДИ ПОЛИЦАЈЦИТЕ КОИ БЕА НА ТЕРЕН ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА РОДЕНДЕНОТ НА ДЕЛЧЕВ

ninja

Уставни измени, стратешки инвестиции и пакет реформи во наследство на новото Собрание

admin

Премиерот на Велика Британија за полот: „Мажот е маж, а жената е жена“

admin