13.8 C
Скопје
21 февруари, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАРЕГИОН

КУРТИ- ИЗЈАВИТЕ НА ВУЧИЌ СЕ ЗАКАНА И ВОЕНА АГРЕСИЈА

Косовскиот премиер Албин Курти ја оценува како закана и воена агресија вчерашната изјава на српскиот претседател Александар Вучиќ кој најави дека Србија ќе бара од КФОР дозвола за да постави свои безбедносни сили во Косово.
Курти за ова на својот профил на социјалната мрежа Твитер напиша дека силно и одлучно ќе се брани.

Вучиќ вчера во своето обраќање изјави дека Србија ќе испрати барање до мисијата на НАТО во Косово за враќање на илјада припадници на војската и полицијата на Србија на територијата на Косово во согласност со резолуцијата 1244.

Курти овие изјави на Вучиќ ги нарече закана и воена агресија.

„Претседателот и премиерот на Србија, исто така, се заканија со воена агресија, барајќи српската војска да се врати на наша територија. Ние не бараме конфликт, туку дијалог и мир. Но, дозволете ми да бидам јасен: Република Косово ќе се брани – со сила и одлучност“, напиша Курти на Твитер.

Во општините на северот на Косово, каде мнозинството се Срби, во текот на вчерашниот ден беа подигнати барикади поради апсењето на поранешниот припадник на косовската полиција Дејан Пантиќ.

Во текот на ноќта косовската полиција соопшти дека во три наврати било пукано кон нив. Мисијата на ЕУЛЕКС соопшти дека врз нивно патролно возило била фрлена шок бомба.

Претходните денови беа забележани голем број инциденти на северот на Косово, а косовската полиција го зголеми присуството. Српските претставници од ноември ги бојкотираат институциите на Косово, поради незадоволство од одлуката на властите во Приштина за пререгистрација на возилата со српски регистарски ознаки во косовски.

Претходните денови беа забележани голем број инциденти на северот на Косово, а косовската полиција го зголеми присуството. Српските претставници од ноември ги бојкотираат институциите на Косово, поради незадоволство од одлуката на властите во Приштина за пререгистрација на возилата со српски регистарски ознаки во косовски.

Related posts

Србија преку авионски линии ќе се поврзува со САД

admin

БОРЕЛ ПРЕДУПРЕДУВА ЗА „НАЈСЕРИОЗНАТА КРИЗА ОД 2013 ГОДИНА“ ВО ОДНОСИТЕ МЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО

ninja

Зошто Александар Вулин се најде на црната листа на САД?

admin

ВУЧИЌ ПРЕД СРЕДБАТА СО КУРТИ – НЕ ПЛАНИРАМ НИШТО ДА ПОТПИШАМ

ninja

Кабинет на Ковачевски: За осуда е неинтонирањето на македонската химна и истакнување недржавни знамиња

admin

Мехмети: Да не беа уставните измени, разликите меѓу Груевски и Мицкоски ќе останеа “под маса”

admin