22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

МИНИСТРИТЕ ОД ЕУ ДОГОВОРИЈА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА ГАСОТ

Министрите за енергетика на Европската унија се договорија за ограничување на цената на природниот гас по неколкунеделни разговори за вонредната мерка додека ЕУ се обидува да ја скроти енергетската криза.

Ограничувањето е најновиот обид на ЕУ да ги намали цените на гасот, што ги зголеми сметките за енергија на граѓаните и доведе до рекордно висока инфлација оваа година, откако Русија го прекина најголемиот дел од испораките на гас во Европа.

Министрите се согласија да активираат ограничување ако цените надминат 180 евра за мегават час за три дена на предмесечниот договор на холандскиот центар за гас за транспорт (TTF), кој служи како европски репер.

Како што јавува новинската агенција Ројтерс која имала увид во договорот, ограничувањето може да се активира почнувајќи од 15 февруари 2023 година. Во наредниот период се очекува договорот да биде формално одобрен од земјите во писмена форма, по што ќе може да стапи во сила.

Related posts

СИЛНО ЕХО ПО ПОТЕРНИЦАТА ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ЗА ПУТИН

ninja

Курти со план од пет точки за смирување на тензиите на северот

admin

Голема полициска акција, пронајдени хероин, кокаин, украдени ексклузивни часовници и златен накит

admin

Судски процес против четворица обвинети за заговор за киднапирање на гувернерката на Мичиген

ninja

Шолц повтори дека одбива да испрати ракети Таурус во Украина

admin

Мицкоски за „Политика“: Граѓаните нека бидат мирни, остануваме на ставот против уставните измени

admin