9.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ОСТИН: РУСИЈА ГО ПРОШИРУВА СВОЈОТ НУКЛЕАРЕН АРСЕНАЛ

Русија го проширува својот нуклеарен арсенал, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин.

„Русија исто така го модернизира и проширува својот нуклеарен арсенал“, рече Остин на церемонијата за новиот командант на Стратешката команда на САД, која го надгледува нуклеарниот арсенал на земјата.

„И додека Кремљ ја продолжува својата брутална и неиспровоцирана војна против Украина, целиот свет го виде Путин како се вклучува во крајно неодговорно ѕвечкање со нуклеарно оружје“, додаде Остин, пренесува Ројтерс.

Рускиот претседател Владимир Путин на 7 декември изјави дека Русите „ќе се бранат со сите расположливи средства“.

Путин: Mожна e натамошна размена на затвореници меѓу САД и Русија

Тој рече дека ризикот од нуклеарна војна расте, но дека Русија го гледа својот арсенал „како средство за одмазда, а не како прв напад“.

„Ние ги имаме овие средства во понапредна и помодерна форма од која било друга нуклеарна земја, но нема да трчаме низ светот мавтајќи со овие оружја како жилет“, рече Путин.

Од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари, илјадници луѓе се убиени, милиони се раселени, бројни украински градови се уништени, како и голем дел од инфраструктурата на земјата.

Related posts

ТЕНЗИИТЕ НА КОСОВО ГИ БРКААТ ИНВЕСТИТОРИТЕ ОД ЗЕМЈАТА

ninja

СПАСОВСКИ ЌЕ ГИ НАГРАДИ ПОЛИЦАЈЦИТЕ КОИ БЕА НА ТЕРЕН ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА РОДЕНДЕНОТ НА ДЕЛЧЕВ

ninja

СЗО СМЕТА ДЕКА КОВИДОТ ОВАА ГОДИНА ЌЕ ИМА СЛИЧНА ЗАКАНА КАКО И ГРИПОТ

ninja

Ниските плати ќе го „парализираат“ македонското правосудство: Вработените бараат покачување на платите како на функционерите

admin

Приведен лице кое избегал од затвор во 2015 година

admin

Премиерот Ковачевски најави оставка

admin