21.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ИЗРАЕЛ ОДГОВОРИ СО ВОЗДУШНИ НАПАДИ НА РАКЕТИРАЊЕТО ОД ГАЗА

Во екот на исклучително тензичната ситуација по убиството на десет Палестинци на Западниот Брег, Израел денеска изведе неколку воздушни напади во Појасот Газа. Тие се реакција на истреланите ракети од палестинската област, соопшти израелската армија, според која биле бомбардирани позиции на радикалното движење Хамас.

Ракетите испалени од Појасот Газа, за кои досега никој не презеде одговорност, биле пресретнати од израелската противвоздушна одбрана. Но, и Хамас и Исламски џихад се заколнаа на одмазда по судирите во кои израелската армија вчера (26.02.2023) уби десет луѓе во Западниот Брег.

Во израелска рација, за која израелската армија тврди дека била антитерористичка операција, во бегалскиот логор Џенин вчера биле убиени девет лица. Палестинците ја обвинуваат израелската војска за намерно користење солзавец во детски оддел во една болница, што Тел Авив го негира.

Толку висок број на жртви во поединечна израелска акција во Западниот Брег, според ОН, не е регистриран од почетокот на нивната евиденција во 2005 година. Освен тоа, како што тврди палестинското Министерство за разузнавање, вчера е убиен еден човек од страна на израелски војници во близина на Ерусалим.

Со вчерашните жртви, бројот на убиени Палестинци оваа година во Западниот Брег се искачи на 30, најголем дел од нив настрадале во судири со израелската армија.

Related posts

Маќедонци: Србија распределува воени сили долж границата со Косово

admin

ПУТИН ВЕЌЕ ГО ИСПЛАНИРАЛ БЕГСТВОТО ОД РУСИЈА?

ninja

Андреас Шиамишис: Трасиран патот за повторно отворање на нафтоводот Солун-Северна Македонија

admin

Инфлацијата во САД се зголеми за 7,9 отсто во изминатата година, највисока во последните 40 години

ninja

Сертификатот од Кембриџ е безвреден само во партиските назначувања

admin

СИЛНО ЕХО ПО ПОТЕРНИЦАТА ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ЗА ПУТИН

ninja