30.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

БЛИНКЕН РАЗГОВАРАЛ СО БОСАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ КОЛКУ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е ВАЖЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен разговарал со новиот министер за надворешни работи на Босна и Херцеговина Елмедин Конаковиќ за важноста на евроатлантските интеграции за стабилноста и безбедноста на Западен Балкан, изјави портпаролот ан Стејт департмент Нед Прајс.

„Секретарот Блинкен и министерот за надворешни работи Конаковиќ разговараа за важноста на евроатлантските интеграции за стабилноста и безбедноста на Западен Балкан, како да се зајакне билатералната соработка и потребата да се издигне над партиската политика за да се врати ефикасното, транспарентно и одговорно владеење“, се вели во изјавата на Прајс.

Тој, рече дека Блинкен ја истакнал и важноста за поддршката на Украина и помошта за Турција и народот на Сирија по разорните земјотреси.

Related posts

Двајца израелски министри повикаа на иселување на Палестинците од Газа

admin

На Германија ѝ фалат голем број информатичари и техничари

admin

Реагира Алтернатива на Гаши: Оставките на ДУИ се ПР-сценарио, тонете во вашата кал

admin

Бесими најави граѓанска обврзница за ликвидност на буџетот

admin

Скандалозен прекин на емисијата “Само вистина”, Мирчевски го избрка Рамадани од студиото

admin

Евроскептицизмот продолжува да се зголемува, Македонците и Албанците различно гледаат на ЕУ

admin