29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

БЛИНКЕН РАЗГОВАРАЛ СО БОСАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ КОЛКУ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е ВАЖЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен разговарал со новиот министер за надворешни работи на Босна и Херцеговина Елмедин Конаковиќ за важноста на евроатлантските интеграции за стабилноста и безбедноста на Западен Балкан, изјави портпаролот ан Стејт департмент Нед Прајс.

„Секретарот Блинкен и министерот за надворешни работи Конаковиќ разговараа за важноста на евроатлантските интеграции за стабилноста и безбедноста на Западен Балкан, како да се зајакне билатералната соработка и потребата да се издигне над партиската политика за да се врати ефикасното, транспарентно и одговорно владеење“, се вели во изјавата на Прајс.

Тој, рече дека Блинкен ја истакнал и важноста за поддршката на Украина и помошта за Турција и народот на Сирија по разорните земјотреси.

Related posts

КОВАЧЕВСКИ: ДИЈАЛОГОТ ЗНАЧИ И ОТСТАПКИ

ninja

НА БАЛКАНОТ, ЗАГАДУВАЊЕТО ГИ ЗАТНУВА РЕКИТЕ КОИ НЕКОГАШ БИЛЕ НЕДОПРЕНИ

ninja

ПРОВЕРКИ НА ТЕРЕН – СЕ ПОЧИТУВА ЛИ ЗАМРЗНУВАЊЕТО НА ЦЕНИТЕ?

ninja

КАКО ИСЧЕЗНА ПРОБЛЕМОТ СО ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ ВО СКОПЈЕ?

ninja

Дали на пазарите има зеленчук загаден со пестициди или некој помешал што е милиграми и микрограми?

admin

Груби го искара Курти: Се мешаш во внатрешните политики на С.Македонија и Албанија

admin