25.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

ВУЧИЌ И КУРТИ ГО ПРИФАТИЛЕ ЕВРОПСКИОТ ПЛАН ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти на 18 март во Северна Македонија ќе ги продолжат разговорите за нормализација на односите меѓу двете држави.

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, по средбата во Брисел во понеделникот, изјави дека се потребни дополнителни разговори меѓу двете земји за деталите околу имплементацијата, иако двајцата лидери начелно се согласиле да го прифатат европскиот план. ЕУ во наредниот период ќе го објави планот за нормализација на односите, рече Борел, но призна дека останува многу работа околу начинот за неговата имплементација.

Вучиќ го оцени состанокот како „тежок“ и најави натамошни разговори.

Главната точка околу која не била постигната согласност во Брисел останува формирањето на Заедницата на српски општини (ЗСО). Вучиќ го обвини Курти дека тој не бил подготвен да го прифати тој дел од планот.

„Би требало да се видиме на 18 март во Северна Македонија, тогаш Борел ќе биде во посета на регионот, а дотогаш ќе разговараме со (специјалниот претставник на ЕУ) Мирослав Лајчак за имплементацијата. Во соопштението на ЕУ ќе стане збор за неопходноста од спроведување на сите претходни договори, јас инсистирав на Заедницата на српски општини. Курти не беше подготвен тоа сега да го прифати, а дали ќе биде подготвен во иднина ќе видиме“, рече Вучиќ.

Related posts

Средба Вучиќ-Милатовиќ, за Косово се согласиле дека “не се согласуваат”

admin

ХРВАТСКА ВО ШЕНГЕН: ОСТВАРУВАЊЕ НА ИСТОРИСКАТА ЦЕЛ

ninja

Османи тужен, но не се појави на рочиштето

admin

Со поддршка на ЕБОР, ЕУ и WBIF во Осломеј се гради голема соларна централа

admin

Уставни измени па избори или обратно? Власта и опозицијата на различни фреквенции за консензус

admin

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА ОСТАВКА ОД СПАСОВСКИ ПО ВЧЕРАШНОТО УБИСТВО ВО КАФУЛЕ ВО СТАРАТА ЧАРШИЈА

ninja