22.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

КУРТИ: „ЗАЕДНИЦАТА НА СРПСКИ ОПШТИНИ Е АПАРТХЕЈД“

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека последниот предлог договор за нормализација на односите меѓу Србија и Косово, поддржан од Европската Унија и САД, е солидна платформа за чекор напред. Тој додаде дека засега нема планови за средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, но изрази надеж дека преговорите на високо ниво ќе продолжат.

„Предлогот на ЕУ, кој начелно е прифатен, треба дополнително да се елаборира, бидејќи многу концепти во предлогот се генерички и треба дополнително да разговараме за механизмот за имплементација, временскиот редослед на имплементација, а особено меѓународните гаранции за овој иден договор“, рече Курти за ДВ.

„Да се ​​бара ЗСО пред признавање е како да бараш шолја кафе без шолја“ 

Тој, сепак, повтори дека за целосна нормализација на односите мора да има заемно признавање како централен дел. „Не можеме да ја пуштиме коњската кола да оди пред коњот. Барањето било каква асоцијација пред меѓусебното признавање е исто како да барате шолја кафе без шолја. Не е можно“, рече Курти.

Тој вели дека делот од договорот од Брисел кој предвидува формирање на Заедница на српските општини содржи расистички елементи и повторува дека како таков веќе е отфрлен од Уставниот суд на Косово. „Тоа е апартхејд. Јас сум против тоа“, рече Курти. „Кога прогласивме независност пред 15 години, имаше 93 проценти Албанци и во меѓународната заедница ни беше кажано дека Косово не може да се прогласи за независна албанска држава, туку за мултиетничка. Чудно и неприфатливо е да се инсистира сега на етничка асоцијација на општините“, додава Курти.

Тој ја повика Србија прва да формира заедници во Прешевската долина или Санџак и со својот пример да покаже како треба да функционира тој модел. „Но, мислам дека тоа не е идеја за народот, за зголемување на правата на граѓаните, туку за територијална експанзија. Во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Косово, Србија дава стотици милиони евра за да ги спречи Србите да се интегрираат. Затоа, концептот на српскиот свет како ново име за Голема Србија живее преку инструментализирање на Србите каде и да се“.

Александар Вучиќ Албин Курти
Засега нема план за нова средба со српскиот претседател Александар Вучиќ, вели Албин КуртиФотографија: EU Council / Pool / Handout/AA/picture alliance

На прашањето како планира да ги врати Србите во косовските институции, Курти рече дека тие градоначалници кои поднесоа оставки не можат да се вратат, но ќе треба да се организираат нови избори.

„Од друга страна, ние сме многу заинтересирани што е можно повеќе Срби да се пријават да станат полицајци во Косово. Досега не се пријавени доволно, но бројот се зголемува, па се надеваме. Не сакам да ги заменам Србите со Албанци на северот, но нема да престанеме да го спроведуваме владеењето на правото на целата територија“, рече Курти.

Тој уште еднаш ги повика Србите да и веруваат на Владата на Косово и да аплицираат за работа, ветувајќи дека за тоа „нема да им требаат членски книшки на Српската листа“, како што вели, тоа било случај претходно.

„Србија не е нормална земја“ 

Зборувајќи за 15 години од прогласувањето на независноста, Курти оцени дека Косово е двојна успешна приказна – за „борбата за ослободување на еден народ“ и за градење демократија придружена со економски развој.

Односите меѓу Србија и Косово, сепак, не се нормални, вели Курти, но смета дека тоа е последица на тоа што Србија не е нормална земја. „Косово е нормална демократска земја. Србија не е. Дури и според Фридом Хаус, Косово има демократски режим, а Србија е хибриден режим, што е еуфемизам за автократија“.

Тој ги повтори обвинувањата кон официјален Белград дека им наложил на Србите да ги напуштат институциите, а „криминалците на север“ да ги кријат зад народот и националниот идентитет.

„Поради стравот од владеењето на правото ги поставија барикадите, а исто така поради стравот од владеењето на правото решија непосредно пред Нова година да ги отстранат“, рече Курти. „Нашата полиција не брка никого по етничка припадност или национален идентитет, туку само врз основа на нивните постапки и однесување, без разлика дали се работи за поединец или група“.

Не ја исклучуваме можноста за агресивни напади од Србија 

Ако договорите пропаднат, не е невозможно да има нова војна, смета Курти.

„Не велам дека ќе не нападнат оваа или следната недела. Но, ги зајакнуваме нашите безбедносни и одбранбени капацитети“, рече косовскиот премиер.

Тој потсети на блиските врски меѓу Србија и Русија, особено во воениот домен и рече дека по руската инвазија на Украина и тие се на штрек. Особено откако Србија веќе распореди 48 офанзивни оперативни бази околу границата со Косово. „28 се воени, 20 се полиција, со 50 до 150 вооружени луѓе во секоја од овие офанзивни оперативни бази, каде што се забележани многу платеници од групата Вагнер и Ноќни волци како кружат и се организираат. Некои од нив дојдоа и на барикадите на север со пароли на кои доминираше пораката „моли се на Бога и држи се до Русија“, тврди косовскиот премиер. „Затоа треба да бидеме внимателни. Не ја исклучуваме можноста за агресивни напади од Србија“.

Related posts

Украина воведува портпарол на Министерството за надворешни работи создаден од вештачка интелигенција

admin

Иран заплени танкер со нафта, провокација кон САД

admin

Се стега ли обрачот околу Вучиќ?

admin

“Црните листи” со законска сила и во земјата, или само предизборна флоскула

admin

Средба Столтенберг-Османи: НАТО е клучен фактор за безбедноста на Западен Балкан

admin

Дали Ескобар ќе го „омекне“ Мицкоски?

admin