15.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРСКО-СИРИСКИОТ ПОГРАНИЧЕН РЕГИОН

Земјотрес со јачина од 6,2 до 6,4 степени според Рихтеровата скала на длабочина од 2 километри го погоди турско-сирискиот пограничен регион на 20 февруари, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот на земјотресот бил во областа Самандаг.

Извештајот дојде неколку часа откако американскиот државен секретар Антони Блинкен ја посети турција.

Блинкен рече дека Вашингтон ќе и помогне на Турција „колку што е потребно“.

Изјавата доаѓа по разорните земјотреси во истиот регион пред две недели, во кои загинаа повеќе од 47.000 луѓе.

 

Related posts

Незири: Не ЕУ, туку институциите се виновни за долгото чекање пред ЕУ

admin

Олигарсите му го вртат грбот на Путин, Мелниченко го нарече “парија”

admin

СПАСОВСКИ ЌЕ ГИ НАГРАДИ ПОЛИЦАЈЦИТЕ КОИ БЕА НА ТЕРЕН ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА РОДЕНДЕНОТ НА ДЕЛЧЕВ

ninja

„IQAir“: СКОПЈЕ ВО ТРКА ЗА НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО СВЕТОТ

ninja

УАПСЕНА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЕВРОПСКОТ ПАРЛАМЕНТ

ninja

КОВАЧЕВСКИ: СЕ ПРАВАТ НАПОРИ ДА ИМ БИДАТ ИСПЛАТЕНИ ПЛАТИТЕ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ

ninja